Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yolculuk devam ediyor

  Hürriyet Haber
  09.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.10.2007 - 13:29

  Beynelmilel’in beynelmilel yolculuğu devam ediyor. Festivalleri gezen film, yine ödülle döndü.

  Yapımcılığını BKM’nin yaptığı, senaryosunu Sırrı Süreyya Önder’in yazdığı ve yönetmenliğini de Muharrem Gülmez ile paylaştığı film, Beynelmilel, Barcelona uluslararası politik filmler festivalinin  3 ödülünden ikisini kazandı. İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen festivalin halk jürisi ve jüri özel ödülleri Beynelmilel’e verildi.
  Jo Sol - Yönetmen Ispanya, Maryline Canto - Oyuncu Fransa, Yolanda Olmos - Yapimci - Ispanya , Murathan Mungan - Yazar - Türkiye , Daniela Aronica - Akademisyen, Italyan Sinemasi dergisi Quarderni del CSCI'nin genel yayin yönetmeni Italya’dan oluşan jüri üyeleri Beynelmilel Filmine verilen Jüri özel ödülünün gerekçesini “ Özgürlüklerin gasp edilmesi üzerine, kültürel simgeler ve halkın günlük yaşantısı aracılığıyla geliştirdiği şiirsel, orijinal ve evrensel metafordaki sinemasal başarısı” olarak açıkladılar.
  Jüri özel ödülünün yanısıra Halk jürisi de en çok oyu Beynelmilel’e verdi.
  Filmin yönetmeni ve senaristi Sırrı Süreyya Önder ve diğer yönetmen Muharrem Gülmez’le katıldığı Ödül töreninde yaptığı konuşmada, en çok halk jürisinin ödülüne sevindiklerini belirterek Barselona’lılara teşekkür etti. Beynelmilel Filmi, iki gün boyunca, Barcelona’nın “Casablanca Sinema salonlarında gösterildi.

  BEYNELMİLEL’in diğer ödülleri:

  14. ADANA ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ

  En İyi Film BEYNELMİLEL

  Halk Jürisi En İyi Film BEYNELMİLEL

  En İyi Senaryo Sırrı Süreyya Önder

  En İyi Görüntü Yönetmeni Gökhan Atılmış

  En İyi Erkek Oyuncu Cezmi Baskın

  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Meral Okay Dilber Ay

  26. ULUSLAR ARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ

  Jüri Özel Ödülü BEYNELMİLEL

  En İyi Kadın Oyuncu Özgü Namal

  18. ULUSLARARASI ANKARA FİLM FESTİVALİ

  En İyi Film BEYNELMİLEL

  En İyi Senaryo BEYNELMİLEL

  2006 yılının son günlerinde gösterime giren BEYNELMİLEL, farklı hikayesi, dillere dolanan diyalogları ve şarkılarıyla gönüllere taht kuran Dilber Ay’ıyla günlerce konuşulmuştu.

  12 Eylül’ün tanıkları kadar, yeni nesil tarafından da “çok başarılı bir dönem filmi” olarak adlandırılan BEYNELMİLEL, senaryosu Sırrı Süreyya Önder’e ait. BEYNELMİLEL’in başrollerinde ise Cezmi Baskın ve Özgü Namal var. BEYNELMİLEL, Umut Kurt, Bahri Beyat, Meral Okay , Nazmi Kırık, Dilber Ay, Oktay Kaynarca ve Kahtalı Mıçı’yı da farklı rollerde seyirciyle buluşturuyor.

  Filmin Konusu: BEYNELMİLEL 1982 yılında Adıyaman’da bir grup yerel müzisyenin başına gelen traji-komik olayları anlatıyor. Hikaye, kışla mantığının sosyal yaşama dayatılması nedeniyle ortaya çıkan absürd durumları bir grup yerel müzisyenin etrafında anlatıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı