Ege Haberleri

  Yol satışına soruşturma

  Hürriyet Haber
  18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Kemalpaşa İlçesi'ne bağlı Ulucak Belediyesi'nin kararıyla yapılan imar değişikliği sonucu 15 metrelik yolu 20 milyar liraya OMYA AŞ'ye satması nedeniyle İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı.

  KEMALPAŞA Kaymakamı İbrahim Avcı'nın talebi üzerine durumu inceleyen valilik, sorunu İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne bildirdi. Satışın 3194 sayılı İmar Kanunu'na uygun yapılmadığı anlaşıldı.

  HAZIRLANAN raporda, satışı yapılan yolun Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi sınırları içinde olması nedeniyle imar değişikliği talebinin Bölge Müdürlüğü tarafından yapılabileceği de belirtildi.

  AYRICA, organize sanayi bölgelerinde, girişimcilerin faaliyet alanlarına göre parsel tercihinde bulunduğu, bu nedenle, diğer firmaların işleyişini etkileyecek imar değişikliği yapılmasının sözkonusu olamayacağı kaydedildi.

  BU rapor çerçevesinde Kemalpaşa Kaymakamlığı'na ön inceleme yapılması için 45 günlük süre verildi. Hazırlanacak yeni raporda, imar değişikliğinin haksızlığı yolunda karar alınması halinde, durum yargıya intikal edecek.

  Başkan'dan savunma

  ULUCAK Belediye Başkanı Mehmet Türkmen, Meclis'te alınan kararın doğruluğuna inandığını belirterek, ‘‘O yol doğru düzgün kullanılmıyordu bile. Satış yapıldıktan sonra kıymete bindi. Bana henüz bir karar iletilmedi. Ama kararımızın sonuna kadar arkasındayım. Doğruluğuna inanıyorum. Uygulamanın her hangi bir kural ihlaline neden olduğunu düşünmüyorum. Ancak yargının vereceği karara da saygılıyım. Eğer aleyhimize karar verilirse, en fazla yolu geri alırım'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı