ANKARA HABERLERİ

Yol boyu ücretli otoparkta 2. dönem başlıyor

Murat YILMAZ
23 Haziran 2017 - 15:49Son Güncelleme : 23 Haziran 2017 - 15:49

Büyükşehir Belediyesi, yol boyu ücretli otopark uygulamasını bir ay içinde Rüzgarlı Caddesi’nden yeniden başlatmak için çalışmalara hız verdi. ANPARK modelinin uygulanacağı sistem için kamera montajları yapıldı, ‘Alo Otopark’ çağrı sistemi kuruldu. Tabela ve fiyat tarifeleri de önümüzdeki günlerde takılacak.

Murat YILMAZ

Ankara'da, otoparkçı kurşunuyla bir kişinin öldürülmesinin ardından kaldırılan yol boyu otopark uygulaması, Rüzgarlı Caddesi’nden yeniden başlıyor.
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BELTAŞ’ın işleteceği ANPARK modeli otopark uygulaması için çalışmalar hızlandırıldı. Bu kapsamda cadde üzerinde sistemin denetlenmesi ve güvenlik için kullanılacak kameraların montajı tamamlandı. Hızla sürdürülen kaldırım ve altyapı çalışmalarının ardından tabelaların da takılacağı öğrenildi.
Hürriyet Ankara’nın, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden edendiği bilgiye göre uygulamaya bayramın ardından bir ay içinde başlanması hedefleniyor. Büyükşehir yetkilileri, “Sistemi Rüzgarlı’da profesyonel bir şekilde uygulayarak kent geneline yayacağız” diyor. BELTAŞ bünyesinde özel bir telefon hattının da kurulduğunu söyleyen yetkililerin verdiği diğer bilgiler şöyle:

ÖZEL KAMERALAR TAKILDI

“Montajı yapılan kameralar özel nitelikli kameralar. BELTAŞ’ta özel kamera izleme birimi kuruldu. Buradan hem sistem denetlenecek hem de görüntüler emniyetle paylaşılacak. Yol çizgileri çizilerek, yerleri belli olacak. Şu anda Türk Telekom, EnerjiSA ve belediyemiz altyapı çalışmalarını sürdürüyor. Bunları hızla tamamladıktan sonra tabelaları da takacağız.

ALO OTOPARK SİSTEMİ

444 10 71 Alo Otopark isminde bir çağrı sistemi de kurduk. BELTAŞ tarafından işletilen otoparklarla ilgili vatandaşlarımız buradan bize ulaşabilecek. Uygulamaya bayramın ardından bir ay içinde başlamayı hedefliyoruz. Rüzgarlı’ya büyük önem veriyoruz. Sistemi Rüzgarlı’da profesyonel bir şekilde uygulayarak kent geneline yayacağız.”

İLK ETAPTA 3 CADDE 6 SOKAK

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, 2014’te aldığı kararlarla Ankara’daki birçok bölge yol boyu ücretli otoparka dönüştürülürken özel firmaların işlettiği yol boyu otoparklarda görevlilerin neden olduğu sorunlar nedeniyle uygulama tepki toplamıştı. 9 Temmuz 2015 tarihinde uygulamayı protesto eden Rüzgarlı Sokak (şimdi cadde) esnafının üzerine otoparkçılar tarafından ateş açılmış, 21 yaşındaki Mehmet Karagöz hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Büyükşehir Meclisi, 15 Temmuz 2015 tarihinden itibaren uygulamayı sonlandırırken otopark tabelalarının üzerine ‘ücretsizdir’ yazılı etiketler yapıştırılmıştı. 2016 yılı kasım ayında ise Rüzgarlı Caddesi’ndeki Tesisat İnşaat Sanayi Malzemecileri Derneği (TİMKODER) Büyükşehir’den ‘otopark sorunu nedeniyle bölgedeki cadde ve sokakların yol boyu otopark olarak işletilmesi’ talebinde bulunması üzerine Belediye Meclisi yol boyu otopark uygulamasının Rüzgarlı’daki 3 cadde ve 6 sokakta yeniden başlaması yönünde karar almıştı.

Etiketler: ANKARA , ücretli , OtoPark

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yol boyu ücretli otoparkta 2. dönem başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Haziran 2017 tarihinde saat 15 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yol boyu ücretli otoparkta 2. dönem başlıyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  12 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   03:56
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:54
  • Akşam
   19:58
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı