Gündem Haberleri

  YÖK'ü araştıran komisyon türbanı inceliyor

  Hürriyet Haber
  08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÜNİVERSİTELERDE Yüksek Öğretim Kanunu'ndan ve yönetimlerden kaynaklanan sorunlar başta olmak üzere çeşitli iddialarla ilgili 3 gündür İstanbul'da çalışan TBMM Komisyonu'nun gündemine dün türban konusu da geldi.

  Komisyon üyeleri, ‘iki türbanlı öğrenciyi sınavdan atmadığı‘ gerekçesiyle Anabilim Dalı Başkanlığı'ndan alınan Prof. Dr. Şefik Dursun'u dinledi. Rektör Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu tüm yetkileri kendisinde topladığı için maaşlara imza atmaktan başka yetkisi kalmadığı gerekçesiyle İstanbul Tıp Fakültesi Dekanlığı'ndan istifa ettiğini belirten Prof. Dr. Mesut Parlak da komisyon üyelerine bilgi verdi.

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden alınan Prof. Dr. Şefik Dursun, Prof. Dr. Alemdaroğlu'nun uygulamalarını eleştirerek şunları söyledi:

  ‘‘Öğretim üyesi olarak, bir sınav yaptım. Kılık kıyafetleri uygun olmadığı söylenen iki öğrenci de sınavdaymış. Bu öğrencileri sınavdan atmadığım için Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden alındım. İtirazım, Yönetim Kurulu'na bile sokulmadı.’

  Doç. Dr. Levent Bilgiç de 2 mahkeme kararına karşın, İstanbul Tıp Fakültesi'ndeki görevine iade edilmediğini belirtti. Komisyon bugün de İstanbul Üniversitesi Senato üyelerini dinleyecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı