Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YÖK'te Sezer dönemi

  Hürriyet Haber
  31 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 31 Aralık 2000 - 00:01

  Rektör atamaları sürecinde başlayan ve üniversitelerin açılış törenlerine de yansıyan Cumhurbaşkanlığı-YÖK gerginliği, YÖK'e üye atamaları sürecinde yeni bir boyut kazanacak. Sezer, gelecek hafta içerisinde 2'si Cumhurbaşkanlığı kontenjanından olmak üzere 5 YÖK üyeliği için atama yetkisini kullanacak.

  Genelkurmay kontenjanından seçilen emekli Korgeneral Erdoğan Öznal, yeniden YÖK üyeliğine atanırken, YÖK üyelerinden, 2'si Cumhurbaşkanlığı kontenjanından olmak üzere 5'inin görev süresi, 6 Ocak'ta dolacak. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı kontenjanından seçilen Prof.Dr. Gündüz Gökçe'nin görev süresi de 12 Mart 2001 tarihinde tamamlanacak. Sezer, YÖK üyeleri İsmail Akınaltuğ ile Durmuş Yalçın'ın yerine 6 Ocak'ta, Prof. Dr. Gündüz Gökçe'nin yerine de 12 Mart'ta atamalar yapacak.

  Sezer her adımı bilecek

  Sezer'in bu üyeler yerine, yeni isimleri ataması beklenirken, yeni üyelerin de YÖK'ün icra organı niteliğindeki Yürütme Kurulu'na girmesiyle birlikte, Sezer'in YÖK'ün bütün kararlarından bilgisi olabilecek.

  Üniversitelerarası Kurul'dan seçilen YÖK Başkan vekilleri Prof.Dr. Uğur Büget ile Prof.Dr. İsmail Tosun'un görev süreleri de 6 Ocak 2001'de sona erecek.

  Üniversitelerarası Kurul, Prof. Dr. İsmail Tosun'u yeniden YÖK üyeliği adaylığına seçerken, Prof. Dr. Uğur Büget'in yerine ise Gazi Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kuru'yu atay olarak belirledi. Sezer'in, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün önerisi ile seçilen adaylara itiraz etme yetkisi bulunuyor.

  YÖK-Köşk krizi Gürüz'ü yerinden edecek mi?

  Cumhurbaşkanlığı kontenjanından seçilen diğer üyeler Akın Çakmakçı, Tevfik Altınok, Süleyman Sağlam'ın görev süreleri ise 2003'ün Aralık ayında doluyor. Ayrıca, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün görev süresi Aralık 2003'te dolarken, bu süreçte olağandışı bir gelişme yaşanmaması durumunda, Sezer, bir atama da Gürüz'ün koltuğu için yapacak.

  YÖK'e yeni üyeler atayacak olan Sezer'in, YÖK Başkanlığı için de atama yetkisi bulunuyor. YÖK-Köşk gerginliği nedeniyle Sezer'in, yetkisini kullanarak, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ü görevden alabileceği ve yerine yeni atayacağı üyelerden birini YÖK Başkanı olarak atayabileceği bildiriliyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı