ANKARA HABERLERİ

Yoksul ailelere her ay 600 YTL

Saygı ÖZTÜRK
08.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

"Görevden kaçmam" diyerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yeşil ışık yakan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, 2009 yerel seçimleri için "Yerel Yaşam Programı" hazırladı. Karayalçın, yoksul aileye her ay 600 YTL destek sözü verdi.

Saygı ÖZTÜRK

ANKARA’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yeşil ışık yakan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, İstanbul ve Ankara belediyeleri başta olmak üzere AKP’li belediyelerin yaptığı gıda ve yakacak yardımlarına karşılık yoksulları her ay 600 YTL gelir düzeyine kavuşturacak programı uygulamaya koyacaklarını söyledi.

2009 yılının Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimler için "Yerel Yaşam Programı" hazırlayan SHP Genel Başkanı Karayalçın, seçimlerde CHP ve DSP’den öneri gelmesi halinde seçim işbirliğinin esaslarını görüşeceklerini söyledi. Karayalçın, uzlaşma olmaması halinde bu seçimlerde Çankaya’dan da partisinin aday göstereceğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin metro sözünü unuttuğunu, Ankara’ya arıtılmamış su verildiğini iddia eden SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, yerel seçimler için programı olan tek partinin SHP olduğunu söyledi.

Belediyelerin gıda ve kömür yardımlarına karşılık, "hemşerilik geliri" adı altında yoksul yurttaşlara SHP’li belediyelerin ayda 600 YTL’lik destekte bulunacağı sözü verdi. Karayalçın, "Yoksullara yardım etmenin yanı sıra yoksulluk koşullarını da ortadan kaldırmak için üç yıllık projemiz hazır" dedi.

Dar gelirlilere su, otobüs ücretsiz

"Bugünkü yerel yönetim anlayışı değişmedikçe, insanca yaşama olanağına kavuşamayız" diyen SHP Genel Başkanı, "Yerel Yaşam" programı için şu taahhütlerde bulundu:

Yoksul her aile doğrudan ya da dolaylı olarak ayda en az 600 YTL "hemşerilik geliri" elde edecek. Ayda 600 YTL altında geliri olan tüm aileler eğitim,sağlık, gıda, eşya, yakacak, nakdi yardımlar ile barınma yardımından yararlanacak.

Dar gelirlilere su, otobüs gibi belediye hizmetleri bedelsiz veya indirimli verilecek. Bu ailelerin okula giden çocuklarına eğitim bursu sağlanacak.

İşsiz gençler için istihdam projeleri uygulanacak, sigorta primleri ödenerek belediyelerin çeşitli projelerinde görevlendirilecek.

Toplu taşıma, dogalgaz, su, çöp ve benzeri hizmetler özelleştirilmeyecek, özel sektörün insafına bırakılmayacak.

Toplu taşım yaygınlaştırılacak, yayaları yok sayan anlayış kaldırılacak, kaldırımlar otopark olmayacak. Belediye ile halk arasında arabuluculuk yapacak "Kent Hakemliği" kurulacak, anlaşmazlıklar yargıya gitmeden çözülecek.

Yeminli mali müşavirler, bütün belediyeleri denetleyecek, denetim sonuçları kamuoyuna açıklanacak. Meslek odaları her yıl belediyeler için değerlendirme raporu hazırlayacack ve kent kurultayına sunacak.

Rant için plan tadilatları yapılmayacak. Muhtarlar, kendi muhalleleriyle ilgili konularda belediye meclisi toplantılarına katılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yoksul ailelere her ay 600 YTL haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  05:26
 • Guneş
  06:49
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:05
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı