« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yokluktan çıkan dünya rekortmeni

Berlin Maratonu’nda kırdığı dünya rekoruyla büyük ses getiren Etiyopyalı Gebrselassie, başarısını çocukken sırt çantasıyla okul yolunda 10 km. koşmasına ve ailesinin kaçan atlarını kovalamasına borçlu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
GEÇTİĞİMİZ ay Berlin Maratonu’nu kazanırken 2.03.59’luk derecesiyle dünya rekoru kıran Halie Gebrselassie, Hürriyet’e iddialı açıklamalar yaptı. Avrasya Maratonu’nun onur konuğu olarak İstanbul’a gelen Etiyopyalı atlet, "Benden başka rekorumu geliştirecek birini göremiyorum. Maratonu şu anda 2 saat 3 dakika civarında koşabilecek durumdayım. Bu nedenle dünya rekorunu yakında yeniden kıracağımı tahmin ediyorum" dedi. Başarısını tüm Afrikalı atletler gibi, yokluktan gelmesine bağlayan Gebrselassie, "Çocukken her gün 10 kilometre uzaktaki okuluma gidiyordum. Ben bu mesafeyi sırtımda çantamla koşa koşa gitmeyi alışkanlık haline getirince bugünkü rekorların temeli atılmış oldu" diye konuştu. Bu arada doğal antrenman yöntemleri bununla da sınırlı olmayan ünlü atletin bir diğer çalışma biçimi de kaçan atları çıplak ayakla peşlerinden koşarak geri getirmek olmuş.

Elvan’ı takdir ediyorum

Maratondan 10 kilometre fazlası olan 52 kilometreyi koştuğunu da söyleyen Gebrselassie, Türkiye’ye olimpiyatta 2 gümüş madalya kazandıran kendisi gibi Etiyopya kökenli Elvan Abeylegesse ile ilgili sorumuzu ise, "Sporda transfer her zaman olur. Futbolculara bir bakın. Bana da çok teklif geldi ama ben kabul etmedim. Elvan, kariyerini Türkiye’de sürdürmenin daha iyi olacağına karar verdi. Ben bunda bir sorun veya tuhaflık görmüyorum. Ayrıca yıllar içinde geldiği noktayı da çok takdir ediyorum" diye yanıtladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz