Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YÖK'e açılım göndermesi

  Salim UZUN/ANTALYA, (DHA)
  06 Kasım 2009 - 15:43Son Güncelleme : 06 Kasım 2009 - 15:43

  YÜKSEK Öğretim Kurulu'nun (YÖK) kuruluş yıldönümü, Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

  Üniversite merkez derslik önünde toplanan AÜ Öğretim Üyeleri Derneği, Eğitim- Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri ve öğrenciler, ellerinde, ‘Parasız sağlık, parasız eğitim', ‘Asistan kıyımına son', ‘Açılım yapıyoruz, YÖK'ü kaldırıyoruz' yazan dövizlerle, ‘Parasız bilimsel ana dilde eğitim’, ‘Sermaye defol üniversiteler bizimdir’ ve ‘Rektöre trilyon, öğrenciye radyasyon’ sloganları atarak yürüdü.

  Merkez kafeterya önünde sona eren yürüyüşün ardından grup adına basın açıklamasını okuyan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof.Dr. Necati Dedeoğlu, üniversitelerin sermaye için dikensiz gül bahçesine dönüştürülmeye çalışıldığını söyledi.
  Prof.Dr. Dedeoğlu, “İşte bu yüzden Türkiye'nin egemen sınıfları YÖK'e karşı değildir ve yine bu yüzden hangi burjuva partisi iktidara gelirse, bu kurumu kendi çıkarları doğrultusanda kullanmaktadır. YÖK bundan önceki dönemde nasıl baskı aracı olmuşsa, son birkaç yıldır da AKP iktidarının elinde yine bir baskı aracı olmuş, kapsamlı bir sınıf saldırısının ticarileşmenin, gericiliğin, yozlaşmanın, kadrolaşmanın üssü haline gelmiştir” dedi.

  Hükümetin üniversite açmakla övündüğünü, açılan üniversitelerin ise ‘yüksek öğretim dükkanı' olduğunu savunan Prof.Dr. Necati Dedeoğlu, “Amaç bir yandan işsizliğin görünmez hale getirilmesi, diğer yandan da yerel sermaye odaklarına gelir kapısı açılmasıdır. Üstelik YÖK sisteminin oluşturduğu üniversiteler ilk ve orta öğretimde sunulan niteliksiz, yetersiz, gerici ve şovenist eğitim sisteminin bir devamı olmaya adaydır” diye konuştu.

  Üniversite yönetim kadrolarını da eleştiren Prof.Dr. Dedeoğlu şunları söyledi:

  “Emniyet müdürünün, ticaret ve sanayi odası başkanlarının üniversite yönetiminde ne işi vardır? YÖK bize bu kurulların sadece danışma organı olacağını söylese de biz Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarzı bu danışma organlarının aslında birer emir organı olacağını bilmekteyiz. Mali özerklik adı altında kaynakları kesilen üniversiteler, para bulmak için sermayeye muhtaç kalacak, parayı veren sermaye ise sadece danışmanlık yapmakla yetinmeyecektir. Üniversitelerin güvenlik önlemleri altında adeta kışlaya çevrilmesi, gelir için baz istasyonu dikilmesi, hak arayan öğrencilere soruşturma terörü yaşatılması YÖK sisteminin sonuçlarıdır.”
  Grup açıklamanın ardından dağıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı