Gündem Haberleri

  YÖK’ün yetkileri asırı, rahatsızım

  DHA
  11.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş, "YÖK’e verilen aşırı yetkiler var. YÖK üyesiyim ama ben bile bu yetkilerden rahatsızım" dedi. Prof. Dr. Eriş, Bursa’da aylık yayınlanan ’Park Magazin Dergisi’ndeki röportajda YÖK’le ilgili olarak özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

  Yetişemiyoruz

  Türkiye’de üniversite sayısı 139’a çıktı. Bu üniversitelerin işlerine YÖK olarak yetişemiyoruz. Yapamıyoruz, olmuyor. Ne denetleme kurulu yetişebiliyor bu işlere, ne de bizim diğer dairelerimiz. Herkes canhıraş çalışıyor ama 5-6 ay önce gelmiş evrakın işlemde olduğunu görüyoruz. Bu yanlış.

  YÖK’ün aşırı yetkileri var. YÖK, her türlü bütçelendirmeden, idari mekanizmaya, akademik duruma kadar üniversitelere müdahale ediyor. YÖK üyesiyim, ama ben bile bu yetkilerden, müdahalelerden rahatsızım.

  Kara listede 12 üniversite

  Öyle vakıf üniversiteleri var ki, ABD’deki üniversitelerden pahalı. YÖK olarak karışamıyoruz, ama şu anda 12 tane vakıf üniversitesi kara listede. Başlangıçta vaat ettikleri yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için. Bazılarında ikazın ikinci aşamasına geçildi. Sonraki aşamada kontenjan vermiyoruz. İkazın gereğini yerine getirmezlerse önümüzdeki sene kapatılma kararı gidecek.

  Demokrasi değil liyakat

  Akademik hayatta seçim olmaması gerekir. Akademik hayatta olması gereken tek şey, liyakattır. Herkes ’demokrasi’ diye tutturuyor ama akademik hayatta demokrasiden ziyade, liyakat geçerlidir. Bence rektör olacak kişinin yönetimle ilgili tecrübeleri çok önemli. Kişilik de çok önemli. Rektörlükte akademisyenlik şartı aranmamalı. İyi bir idareci de rektör olabilmeli. Büyükelçilik yapmış veya valilik yapmış biri, akademik vizyona ters düşmeyecek bir kişi de rektör olabilmeli.

  139 üniversitenin aynı kefeye konularak, merkezi sınavla yönetilmesi ve yerleştirilmesi, aklın alacağı bir durum değil. Çin’de bile böyle bir olay yok. Orada bile tüm üniversiteler kategorize edilmiş. Bu kategorilere göre sınav yapılıyor. Milyarlarca insanın yaşadığı yerde bile çözüm bulmuşlar. Biz ise her şeyi merkezden yapmayı seviyoruz. Çünkü torpilden çok korkuluyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı