Gündem Haberleri

  YÖK’ten denkliğe yeni düzen

  Hürriyet Haber
  23.08.2006 - 00:47 | Son Güncelleme:

  YÖK, yurtdışında tanıdığı üniversitelerden alınan tıp doktorluğu, diş hekimliği ve eczacılık diplomalarının Türkiye’de tanınması için seviye tespit sınavına girme zorunluluğunu kaldırdı. Eğitim düzeyi ve içeriği konusunda tereddüte düşülen adaylar ise yine bu sınava girecekler.

  YÖK Genel Kurulu’nun 18 Ağustos’ta yaptığı toplantıda alınan karar, internet sitesinde yayınlanarak kamuoyuna duyuruldu. YÖK ve ilgili ülkenin eğitim makamlarınca tanınmayan üniversitelerden alınan diplomaların denklik işlemleri için yapılan başvurular reddedilecek. Diploma alınan kurumun tanınması koşuluyla eğitim programının Türkiye’deki üniversitelerde verilmekte olan eğitim programına denk olduğu, eğitim düzeyi ve alanı açıkça tespit edilenlere denklik belgesi verilecek. Tıp doktorluğu, diş hekimliği ve eczacılık alanında yurtdışında almış oldukları eğitim süresi eksik olanlar, mezun oldukları üniversitelerde ya da yurt dışında denkliği kabul edilen üniversitelerin tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde bu eksik süreyi tamamlayacak.

  Değerlendirme sonucunda sağlık bilimleri alanında (tıp doktorluğu, diş hekimliği ve eczacılık) diploma denklik belgesi alacaklar, 9-10 Eylül’de yapılacak Tıpta Uzmanlık Giriş Sınavı’na katılabilecekler. Tıpta Uzmanlık Giriş Sınavı’na 28 Ağustos’a kadar müracaat edilebilecekler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı