Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  YÖK’ten Afrika’ya destek programı

  AA
  04.09.2015 - 13:14 | Son Güncelleme:

  YÖK Fransızca konuşan Afrika ülkelerinde birikim ve potansiyelini paylaşmak için kapsamlı bir destek programını uygulamaya koydu. 31 Ağustos’ta gerçekleşen ziyarette Cibuti ve Türkiye arasında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı imzalandı.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 4-6 Mayıs ‘taki Tunus ziyaretinden sonra, 31 Ağustos-2 Eylül’de Cibuti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Dr. Nabil Mohamed Ahmed’in davetlisi olarak Cibuti ziyaretini gerçekleştirdi. Prof. Dr. Saraç’a bu ziyaretinde YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er ve Gazi Üniversitesi Afrika Medeniyetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Suna Ağıldere eşlik etti. Cibuti Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde incelemelerde bulunan ve üniversitenin ihtiyaç ve taleplerini dinleyen Saraç, ziyaretin son gününde Cibuti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Dr. Nabil Mohamed Ahmed ile bir araya geldi. İki ülke arasında işbirliğini öngören bir mutabakat zaptı da imzalandı.
  Cibuti ile yükseköğretimde işbirliği

  Bu çerçevede şu konularda işbirliği kararı alındı:

  Cibuti’de kurulacak üniversitelerin akreditasyonu, yurtdışından alınan diplomaların tanınması ve eşdeğerliliği hususunda Cibuti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığına katkı sağlamak üzere YÖK’ün tecrübelerinin paylaşılması.

  Cibuti Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarına, Türkiye’nin ilgili yasa ve yönetmelikleri çerçevesinde Türkiye’deki üniversite veya Sağlık Bakanlığı hastanelerinde eğitim ve staj imkânı sağlanması.

  Cibuti Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bölümlerinin ve bölüm programlarının Cibuti’nin kalkınma planlarına ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını değerlendirmek ve yönlendirme katkısı sunmak üzere mühendislik eğitimiyle öne çıkmış bir Türk üniversitesinden danışmanlık desteği ve akademik katkıda bulunulması.

  Türk yükseköğretim kurumlarında Cibuti Hükümeti’nin burslusu olarak okuyacak öğrenciler için her yıl belli bir kontenjan tahsis edilmesi.

  Cibuti Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde ihtiyaç duyulan akademik kadroların belli bir program çerçevesinde Türkiye’deki üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapma imkânı sağlanarak yetiştirilmesi.

  Cibuti’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda, öncelik sırasına göre mesleki eğitim ve eğiticilerin eğitimi için Türk yükseköğretiminden üniversite desteği sunulması.

  Türkiye’ye gelecek olan Cibutili öğrencilerin dil sorunlarını mahallinde çözmek amacıyla Cibuti Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü kurularak, 2016-2017 eğitim öğretim dönemine hazır hale getirilmesi.

  Cibuti Üniversitesi’yle Türk üniversitelerinin ortak yürütecekleri projelerin desteklenmesi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı