Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YÖK imam kadrosu açtı

  Hürriyet Haber
  08.04.2004 - 02:14 | Son Güncelleme:

  Laiklik konusundaki duyarlılığı nedeniyle belli kesimlerin hedefi olan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve üniversiteler, bünyelerinde imam kadrosu oluşturacak.

  YÖK’ün, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ve hizmet gruplarında yeni düzenlemeler öngören yönetmelik değişikliği, bu kurumların bünyelerinde yeni kadrolar da oluşturdu. YÖK, 2000 yılı tarihli yönetmeliğin ikinci bölümünde ‘hizmet grupları’ başlığıyla yer alan 5’inci madde kapsamına Kurul’da ve üniversitelerde çalışanların dini faaliyetlerini dikkate alarak ‘Din Hizmetleri Grubu’ oluşturdu. Bu hizmet grubu içinde de imam kadrosuna yer verildi. Değişiklikle artık YÖK ve üniversitelerin bünyelerinde kadrolu imam bulundurması sağlandı.

  İLAHİYAT ŞARTI

  YÖK, bünyesinde çalıştıracağı imamda arayacağı kriterlere de yönetmelikte yer verdi. Buna göre yükseköğretim üst kuruluşları ile üniversitelerde çalışacak imamların, İlahiyat Meslek Yüksekokulu veya İlahiyat Fakültesi mezunu olmaları gerekiyor. YÖK böylelikle imam hatip lisesi değil yüksekokul mezunu olmaları yönündeki görüşü şart olarak koyan ilk kurum olma özelliğini de aldı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı