Yok etmeye çalışılan isteğe bağlı sigorta

Burhanettin DEMİRCİOĞLU
22 Aralık 2001 - 15:38Son Güncelleme : 22 Aralık 2001 - 15:38

Zorunlu sigortalılık dışında, sigortalılığı devam ettirmenin tek yolu olan isteğe bağlı sigortalılık hem SSK'da, hem Bağ-Kur'da uygulanan antidemokratik uygulamalarla bitme noktasına getiriliyor.

SSK'da 1997'de bir milyon rakamının üstüne çıkan isteğe bağlı sigortalı sayısı, 2000 Eylül sonuna doğru 843 bin 957'ye düşmüştür.

1994'ün sonunda bu rakam 771 bin 906'ydı. Bu tarihteki isteğe bağlı prim tahsilatı bir trilyon 974 milyar 879.8 milyon TL iken bu 2000'de 100.9 trilyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Primler inanılmaz şekilde yükseltilmiş, sigortalılar primlerini ödeyemeyecek hale gelmişlerdir. Düşünebiliyor musunuz, SSK'da sağlık hariç en düşük prim ayda 42 milyon TL'dir. SSK'da, isteğe bağlı kayıtlı sigortalıların yüzde 66'sı primlerini ödeyememektedir.

Bağ-Kur'da isteğe bağlı sigortalılık getirilen yeni uygulamalarla üst üste üç ay prim ödeyemeyenlerin sigortalılıkları prim ödedikleri son tarih itibariyle sona erdirilmektedir.

Sigortalılığı sona erdirilen sigortalılar ile yeni isteğe bağlı sigortalılar sağlık yardımlarından yararlanamayacaklar.

Aynı uygulama SSK içinde yeni tasarıda yerini almış durumdadır. Bağ-Kur'da unutulan bir başka uygulamayı da yeni tasarının içine koymayı unutmamışlar. Buna göre isteğe bağlı sigortalı olabilmek için en az bin 80 gün önceden priminizin ödenmiş olması gerekiyor.

İsteğe bağlı sigortalılara gerilen üzücü uygulamalar ve getirilmesini düşünülenleri yan yana koyduğumuzda, bugüne kadar uygulanan politikalarda sigortalılar üvey evlat muamelesi görmektedirler.

Ekonomik kriz sonucu işten çıkarılan, işsiz kalan insanlarla sigortasız milyonlarca insanın sosyal güvenliklerini tıkamaktan ne kazanacaksınız ki!

Hem sigortalı sayısının düşüklüğünden şikayet ediyorsunuz, hem aktif pasif sigortalı oranının 2/1 olmasından yakınıyorsunuz. Kalkıp bunun üzerine isteğe bağlı sigortalıları sistemin dışına göndermek için elinizden geleni ardınıza koymazsınız.

Bu uygulamalardan vazgeçiniz.

İsteğe bağlı sigortalılar, bilinçli sigortalıdırlar. Kimsenin zorlaması olmadan sosyal güvenlikte olabilme adına sisteme kayıtlarını yaptırmışlardır. Yazık etmeyin bu insanların geleceklerine. Sigortalıları sosyal güvenlikten soğutarak, sosyal güvenliği kurtaracağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı