Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yok edilen anıt yeniden yapılacak

  A.A
  11 Ocak 2011 - 10:50Son Güncelleme : 11 Ocak 2011 - 10:49

  Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda, 96 yıl önce yaşanan Çanakkale Savaşları'nın ardından, şehit olan Mehmetçikler anısına dikilen, daha sonra işgalci kuvvetler tarafından yok edilen bir anıtın yeniden oluşturulması için Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından kampanya başlatıldı.

  Alınan bilgiye göre, 9 Ocak 1916 tarihinde, son düşman askerinin Gelibolu Yarımadası'ndan ayrılmasının ardından, Türk askerleri tarafından Ertuğrul Koyu'na bir anıt inşa edildi. Üzerinde, Osmanlıca “İngiliz ve Fransızların Seddülbahir'den firarları. 27 Kanun-i Evvel 1331” yazılı olan anıt, Mondros Mütarekesi'nden sonra yeniden Gelibolu Yarımadası'na gelen işgalci kuvvetler tarafından tahrip edilip, yıkıldı.

  Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği, anıtın yeniden inşası için kampanya başlattı. Dernek Başkanı Sefer Göztepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ellerinde anıtın o döneminde çekilmiş bir fotoğrafı bulunduğunu söyledi.

  Fotoğrafa göre, anıtın yerinin belirlenip, o günün anısına yeniden kazandırılmasını amaçladıklarını belirten Göztepe, “Bu konuda gerekli müracaatlar, ilgili kurumlara yapılacaktır. Halkımızın duyarlılığını ve katkılarını da bekliyoruz. En kısa zamanda, bu gurur abidesinin tekrar bu topraklarda yükselmesini istiyoruz” dedi.

  GELİBOLU YARIMADASI'NDA PEK ÇOK ANIT TAHRİP EDİLDİ

  Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda, 96 yıl önce yaşanan Çanakkale Savaşları'nın ardından, şehit olan Mehmetçikler anısına dikilen pek çok anıt bugüne ulaşmadı.

  Gelibolu Yarımadası'ndaki bazı anıtlar, Mondros ile Lozan anlaşmalarının yapıldığı tarihler arasında yok oldu.
  Bu anıtlar arasında, “Telgraf Bölüğü Şehitliği”, “Türk-İtalyan Savaşı”, “Düşmanın Yarımadadan Gönderilmesi”, “Çataldere Şehitliği”, “Anafartalar Şehitleri” ile “Kanlısırt” anıtları yer alıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı