Teknoloji Haberleri

  'Yok daha neler' denen engellemeler bile olabilir

  Erdal KAPLANSEREN
  28.06.2013 - 10:40 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın bu sözlerini ilk defa duymuyoruz. YouTube'a Türkiye'den erişimin engellendiği dönemde de benzer sözler sarf etmişti.

  2009'daydı sanırım; Ankara'da bir toplantıda Binali Yıldırım internet özgürlüklerinden, bunun engellenemeyeceğinden söz etmişti. Ben de "YouTube'a erişimin engellendiği bir ortamda bu ifade çelişmiyor mu?" diye sormuştum. Bakan ilk defa orada baklayı ağzından çıkarmıştı. "Mesele sadece sakıncalı video değil; gelsinler burada ofis açsınlar, vergilerini versinler, her an iletişim halinde olabilelim." demişti Yıldırım. Bugün de benzer şeyler söyleniyor. Tek farkla, bugün bahsettiği Facebook ve Twitter'a herhangi bir engelleme yok.

  YouTube'un uzun süre erişime kapatılması kara bir leke olarak geçmişimizde duruyor. YouTube'un mahkeme kararıyla erişime kapatılmasının hukuki olarak arkasında, suç unsuru taşıyan videolar vardı. Sosyal medyada "düzenleme" gereksinimi için de benzer biçimde suç unsurları sebep gösteriliyor. YouTube'un, erişimi engellendiği dönemde bile Türkiye'de en çok ziyaret edilen 3. site olduğunu hatırlayalım. Başbakan Erdoğan'ın da o dönem YouTube için "ben giriyorum, siz de girin" açıklamasını da analım.

  Sonuç olarak, Hükümet'in sosyal medyadaki bazı paylaşımlardan rahatsız olduğu ortada. Bence Türkiye Cumhuriyeti devletinin asıl büyük kaygısı, internet şirketlerinin kendilerini yeterince ciddiye almadığını düşünmesi. "Bize afra, tafra yapmasınlar. Türkiye Cumhuriyeti'ni tanımayanı, Türkiye Cumhuriyeti de tanımaz. 76 milyon da onlara Osmanlı tokadını çakar." sözlerinin altında da okunabilir bu rahatsızlık. Belli ki üslup daha da sertleşecek. Şirket kararlı duruşunu değiştirmezse, Twitter için şu anda "yok daha neler" denen erişime engelleme bile söz konusu olabilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı