Gündem Haberleri

GÜNDEM

  YÖK Başkanı Teziç, Prof. Dr. Aşkın ile görüştü

  Hürriyet Haber
  22.10.2005 - 18:08 | Son Güncelleme: 22.10.2005 - 18:08

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'a destek için Van'a giden YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç ve beraberindeki üniversite rektörlerinden dört kişi Aşkın'la görüştü.

  Teziç ile birlikte, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ayşe Yüksel, Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Emin Alıcı ve YÖK Başkan Vekili Aybar Ertepınar, Prof. Dr. Yücel Aşkın ile 20 dakika süren bir görüşme yaptı.
   
  Rektörlerin toplu görüşme talebi reddedilirken, 20 dakika süren görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.
   
  Aşkınla görüşmenin ardından Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne gelen rektörler, Rektörler Komitesi için toplandı.
   
  Komite toplantısından sonra YÖk Başkanı Teziç'in bir açıklama yapması bekleniyor.
   
  Teziç, daha önce yaptığı açıklamada toplantıdan sonra herhangi bir bildirinin yayımlanmayacağını belirtmişti.

  BATUM: TUTUKLAMA HUKUKA AYKIRI
   
  Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum, Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasının 'zorlama bir tutuklama olduğunu' savunarak bunun 'hukuka uygun olmadığını' söyledi.

  Van'da habercilerin sorularını yanıtlayan Batum, Türkiye'de rektörler hakkında yapılacak soruşturmaya dair kuralların belli olduğunu söyledi.
   
  Prof. Dr. Batum, ''bizim söylediğimiz, 'Neden dava açtınız, neden böyle bir suçlamada bulundunuz?' değil, 'Bu suçlamada bulunurken birtakım kuralları neden zorladınız?'dır'' ifadelerini kullandı.
   
  'Yasama dokunulmazlığı kaldırılmak istendiğinde iktidar partisinin temsilcilerinin yargının bağımsız olmadığı gerekçesiyle buna karşı çıktığını' vurgulayan Batum, ''bizim yargıyla en ufak bir sorunumuz yok. Burada, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir rektöre karşı tutum var. Biz neden dava açıldı, neden bu suçlamalarda bulunuldu bilmiyoruz?" dedi.
   
  Batum, "tabii ki insanlar suçlanabilir ve delil varsa tutuklanabilir. Ancak Türkiye bir hukuk devleti, bu hukuk devletindeki usulleri zorladığınız gibi bir görüntü ortaya çıkarsa bu rahatsızlığı dile getirmek zorundasınız. Bunun yargıya müdahale ile alakası yok" ifadelerini de kullandı.
   
  TUTUKLAMA BİÇİMİNE İNCELEME
   
  YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ve Rektörler komitesinin tepki gösterdiği 'Aşkın'ın tutuklanma biçimi'ne ilişkin tartışmalar sürüyor. Adalet Bakanı Cemil Çiçek dün yaptığı açıklamada konuşla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.
   
  Emniyet Genel Müdürlüğü ise Prof. Dr. Aşkın'ın gözaltına alınış şekliyle ilgili olarak dün, rektöre 'kaçma ihtimali bulunmadığı yönünde değerlendirme yapılarak kelepçe takılmadığını' açıkladı.
   
  Genel Müdür Sözcüsü İsmail Çalışkan, "yalnızca koluna girilerek önlem alındı. Polisin uygulaması gayet normaldir'' dedi.
   
  Rektör Yücel Aşkın, Üniversite Hastanesi'ne tıbbi cihaz alımında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 14 ekimde tutuklanarak cezaevine konulmuştu.
   
  Aşkın'ın tutuklanmasına gerekçe olarak da, Yeni Türk Ceza Kanunu'nun 'delillerin yok edilmesi, gizlenmesi veya değiştirilmesi'ne ilişkin maddesi gösterilmişti.
   
  Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan da, Rektör Aşkın'ın bakanlıkça onaylanan sözleşmeler yerine farklı sözleşmeler hazırlayarak alımlar yaptığını öne sürmüştü. (CNN Türk)  

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı