Ege Haberleri

EGE

  Yok artık

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  07.08.2012 - 10:39 | Son Güncelleme: 07.08.2012 - 10:39

  Manisa Emniyeti’nin başı 155’i gereksiz yere meşgul edenlerle dertte. “Karım doğum yapacak ambulans gönderir misiniz” diye arayan da var, “Ayağım alçıda. Bir ekip beni çorbacıya götürebilir mi” diyen de...

  Manisa İl Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat Hattı’na gelen çağrı sayısı her geçen yıl artarken, vatandaşların değişik talepleri gülümsetiyor. “Kuzular bu sene para etmiyor. Güvenli olarak kuzularımı veresiye verebileceğim birilerini tanıyor musunuz?” diye soran da var, “Kocama ulaşamıyorum. Kontörüm yok. Kocama ulaşır mısınız, evi arasın?” diyen de var.
  İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin, 2012’nin yedi ayında 155’e 98 bin çağrı geldiğini, bunun 38 bin 260’nın ihbar, 606’sının asılsız ihbar, 59 bin 134’ünün ise vatandaşların çeşitli istekleri olduğunu söyledi. Çağrı sayısının artışının toplumun polise güveninin artmasının bir göstergesi olduğunu belirten Yunus Çetin, “155 Polis İmdat’a düşen her çağrının cevaplanması konusunda personelimiz büyük özveri gösteriyor. Gelen tüm ihbarlar büyük bir hassasiyetle değerlendiriliyor. Ekiplerimiz ihbarın yapıldığı yeri gidip kontrol ediyor. Asılsız bile olsa değerlendirmesi yapılıyor. Ancak, 155’i gereksiz yere meşgul edenler çok. Çeşitli kurumların hizmetlerinden sıkıntılı olanlar, belediye altyapı hizmetlerinde sorun yaşayanlar bile arıyor. Kimi zaman telefonla 2-3 dakika sıkıntısını anlatmaya çalışıyor. Bu da 155 hattının gereksiz yere meşgul edilmesine neden oluyor. 155’i 2-3 dakika meşgul etmek, bir asayiş olayında ihbarcının bize ulaşmasını engeller. Bu nedenle hattı gereksiz yere meşgul etmeyelim” dedi.
  Gelen çağrılardan örnekler de veren Yunus Çetin, sarhoş bir vatandaşın polisten taksi hizmeti talep ettiğini söyledi. Çetin, vatandaşın, “... gazinosunun önündeyim. Arkadaşım bana, ‘Taksiye niye para veriyorsun, ben sarhoş olduğumda polisi arıyorum, beni evime bırakıyorlar’ dedi. Ağabey ben keriz miyim, niye taksiye para veriyorum? Beni de evime götürün. Taksi parası vermeyeyim” dediğini anlattı.

  İLGİNÇ İSTEKLER
   Karım doğum yapacak ambulans gönderir misiniz? Ya da siz alın götürün?
   Çarşı Mahallesi’nde su patlağı var. Ona bir baktırabilir misiniz?
   Evin bahçesinde köpek var, çok havlıyor, susturur musunuz ya da kovalar mısınız?
   Kontörüm bitti, ağabeyimi arayarak, bana kontör göndermesini söyler misiniz?
   Kuzular bu sene para etmiyor. Güvenli olarak kuzularımı veresiye verebileceğim birilerini tanıyor musunuz?
   Kocama ulaşamıyorum. Kontörüm yok. Kocama ulaşır mısınız, evi arasın...
   Ayağım alçıda. Bir ekip beni çorbacıya çorba içmeye götürebilir mi?
   Simitçiler için zabıtayı aradım. Zabıta, “Bizi görünce kaçıyorlar, yakalayamıyoruz” dedi. O zaman siz yakalar mısınız?

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı