İSTANBUL HABERLERİ

Yoğun yağış Zimbabve’de sıtma salgınına sebep oldu

DHA
28.03.2017 - 17:50Son Güncelleme :
Yoğun yağış Zimbabve’de sıtma salgınına sebep oldu
DHA

İstanbul, 28 Mart (DHA) - Zimbabve, Afrika’nın doğu bölgesini vuran Dineo Kasırgası ve Güney Afrika’da yaşanan yoğun yağış sebebiyle sıtma salgınıyla mücadele ediyor.

Zimbabve Today gazetesinin haberine göre bu yıl 151 kişi sıtma sebebiyle hayatını kaybetti. Habere göre ölü sayısının artması bekleniyor.

Zimbabve Sağlık ve Çocuk Bakımı Departmanı, geçtiğimiz iki ay içerisinde 89 bin 261 sıtma vakasının görüldüğünü, 151 kişinin de hayatını kaybettiğini belirtti.

Güney Afrika Kalkınma Topluluğu’ndan sağlık bakanları geçtiğimiz hafta salgınla savaşmak için stratejiler geliştirmek için toplandı.

Doğu ve Gney Afrika Sıtmayla Savaş Derneği Bölge Koordinatörü Kaka Madambo Sunday Mail gazetesine verdiği ropörtajda esas stratejinin hastalığı sınır kapılarında durdurmak olduğunu söyledi.

Ulusal Sıtma Programı Direktörü Joseph Mberi, sıtma hastalığının bu yıl daha çok görüleceğini söyleyerek ekledi, “Bu yıl yağan şiddetli yağmurlar sivrisinek sayısının artmasına yol açtı, bu da daha fazla sıtma hastalığı demek oluyor.” dedi.

Mberi bazı kiliseleri sıtma hastalarını mucize tedavilerle kandırdığını söylerek, “Hükümetin elinde yeterli sayıda ilaç var, tek ihtiyacımız hastaların mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde hastanelere başvurması.” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Yoğun yağış Zimbabve’de sıtma salgınına sebep oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 17 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yoğun yağış Zimbabve’de sıtma salgınına sebep oldu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı