Yoğun bir günü planlamanın püf noktaları

Hürriyet Haber
29 Nisan 2016 - 11:00Son Güncelleme : 04 Mayıs 2016 - 10:20

Zaman değerli bir varlıktır, özellikle küçük ölçekli bir işe sahipsen milyon tane şey yapman gerekiyormuş gibi hissedersin. Zaman yönetimi uzmanı ve "Onun bunu nasıl yaptığını biliyorum: Başarılı kadınlar zamanlarını nasıl ayarlar" adlı kitabın yazarı Laura Vanderkam Business İnsider'a yaptığı açıklamada.

Vanderkam ayrıca yüksek öneme sahip diğer işler için de zaman yaratmanın hayati öneme sahip olduğunu belirtiyor, insanlarla iletişim kurmak, yeni yetenekler yaratmak, çalışanlarla temasta olmak ve kendine vakit ayırmak. Bu rutin herkese göre doğru olmayabilir. Vanderkam'ın örnek programı küçük ölçekli iş sahiplerine her şeyi zamanında halletmeleri için bir geçiş noktası olabilir.

06.00 UYAN, SPOR ŞORTUNU ÜZERİNE GEÇİR VE ANTRENMAN YAP
Belçika'da yürütülen son bir araştırmaya göre sabah erken saatlerde yapılan antrenman -kahvaltı yapmadan önce- senin sadece fitness hedeflerine ulaşmanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ekstra beş dakika uyumaktan çok daha fazla enerji verir.

6.45: ÖNÜNDE UZANAN GÜN İÇİN HAZIRLAN
Duşa girme zamanı, sağlıklı bir kahvaltı yap, aile sorumluluklarına önem ver ve insanları gidecekleri yerlere bırak.

8.30: GÜNÜN EN ÖNEMLİ İŞİNİ HALLET
İş günündeki ilk şey en üretken olduğun zaman, suda kalmak için günlük önceliklerini yapmaya odaklanmaktır.

12.30: SOSYAL BİR ÖĞE YEMEĞİ YE
Her iş insana dayalıdır, enerji seviyeni gün boyu sürdürmek için dengeli bir öğle yemeği yemelisin, böylece zamanını da iyi kullanmış olursun. Öğle yemeğini tanıdığın veya daha yakından tanımak istediğin insanlarla bağlayıcı ilişkiler kurmak için değerlendir, bu insanlar çalışanlar veya iş dışından birileri olabilir.

13.30: YA KENDİNİ YA İŞİNİ BÜYÜT
Bu, yeni bir beceri kazanmak olabilir, bir konu üzerine çalışmak, veya yeni proje veya işlere odaklanmak olabilir.

14.30: KENDİNİ DAHA GÖRÜNÜR KIL
Sosyal medyadan bu konuda yardım alıyor olabilirsin, fakat her küçük ölçekli işletme sahibinin, dışarıdan bakıldığında nasıl göründüğünü düşünmesi gerekir. Kariyer sermayeni yaratmak için önderlik etmek ve topluluklara yönelmek güzel yöntemlerden bazılarıdır.

15.30: YÜRÜYÜŞE ÇIK
Doğal güneş ışığı almak ve küçük bir egzersiz molası dikkatini ve enerji seviyeni yükseltmek için harika yollardır.

16.00: BU ZAMANI BOŞ BIRAK
Gün içerisinde zaman ayrılması gereken işler mutlaka çıkacaktır. Bu işleri halletmek için bu zamanı kullanabilirsiniz.

17.00: ÖNÜNDEKİ ZAMAN DİLİMİNİ PLANLA
Ertesi gün için öncelikli olan üç konuyu belirle ve tekrar gözden geçirmen gerekenleri kontrol et veya akşam saatlerinde çalışman gerekiyorsa, bunları verimli bir şekilde halletmek için zamanını ayarla.

18.00: İŞ İLE OLAN BAĞLANTINI KES
İster ailenle vakit geçir, ister arkadaşlarınla takıl, gönüllü bir iş yap veya dinlen ama kişisel zamanın iş içermemeli.

20.30: TEKRAR SİSTEME BAĞLAN
Bazı küçük işletme sahipleri veya çalışanlar işten tamamen kopmayı zor bulurlar. Bu bir saatini işlerini halletmeye, yaratıcı düşünmeye veya iş üzerine bir şeyler okumaya ayır.

21.30: OTURUMU KAPAT
Bilgisayarını ve cep telefonunu kapa ve kendine uyku öncesi biraz daha zaman ayır.

23.00: Uyu
Uyku ihtiyacı insandan insana değişir. Ama sağlam bir yedi saatlik uyku iyi bir başlangıç için zemin hazırlayabilir.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı