Gündem Haberleri

  Yoğun bakımdan çıkan Eruygur ilk adımını attı

  A.A
  15.10.2008 - 12:12 | Son Güncelleme:

  Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nazım Mutlu, dün Yoğun Bakım Ünitesinden Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümüne çıkarılan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un artık fizik tedavi ve rehabilitasyon çalışmaları yapacağı için ailesinin istemesi halinde İstanbul'da, evlerine yakın bir hastaneye nakledilebileceğini bildirdi.

  Mutlu, Eruygur'un yüksek tansiyon ve solunum problemlerinin kendilerini ciddi oranda uğraştırdığını, ancak son 5 gündür hastanın şuurunun yerine dönmeye başladığını ve tüm hayati fonksiyonları normal değerlere ulaştığını söyledi.


  Eruygur'un dün Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisi'ne alındığını anımsatan Mutlu, şu bilgileri verdi:
  “Şu anda eşi yanında, hayati fonksiyonları normal düzeyde devam ediyor. Hafif hafif yürüme egzersizlerine başlıyoruz, fakat sağ tarafındaki kısmi felç hali halen devam ediyor. Bu nedenle ciddi bir rehabilitasyon tedavisine ihtiyacı olacak. Boyun kemiğindeki kırık nedeniyle de boyunluk kullanmayı sürdürüyor. Bu durum kemiğin iyileşme düzeyine göre en az bir ay sürecek.”

  Bundan sonraki süreçte Eruygur'un ailesinin isteğine göre hareket etmek durumunda olduklarını ifade eden Mutlu, “Artık fizik tedavi ve rehabilitasyon çalışmaları yapılacağı için ailesi isterse hastayı İstanbul'da, evlerine yakın bir hastaneye nakletme talebinde bulunabilir. Hasta, bizler gibi normal solunum yapıyor. Boğazında hala solunum tüpü var, oradan nefes alıp veriyor, yavaş yavaş ağzından beslenmeye başladı. Şu anda transfer yapılabilecek konuma geldi” dedi.

  “KONUŞUP KONUŞAMAYACAĞI HALEN BELLİ DEĞİL”

  Eruygur'un boğazında tüp olduğu için konuşup konuşamayacağı konusunda bir şey söyleyemediklerini kaydeden Mutlu, şöyle konuştu:
  “Nefes almada istenilen düzeye ulaştığı zaman tüpü çıkaracağız. Konuşup konuşmadığını ancak o tüp çıktıktan sonra anlayabiliriz. Şu anda yazarak, göz ve el hareketleriyle derdini anlatmaya çalışıyor. Beğenmediği şeyleri göz hareketiyle ifade ediyor. Gece yürümek istemiş, yataktan kapıya kadar eşinin refakatinde yürüme egzersizi yapmış”


  Eruygur'un, şu anki durumu için gülümseyerek memnun olduğunu ifade etmeye çalıştığını da bildiren Mutlu, bu tür hastalarda enfeksiyon riski bulunmasından dolayı şimdilik yanına ziyaretçi alınmasına izin vermediklerini kaydetti.

  “Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ndeki koğuşunda 17 Eylülde merdivenlerden düşerek beyin kanaması geçiren ve boyun kemiği kırılan emekli Orgeneral Şener Eruygur, 28 gündür tedavi gördüğü Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nden dün Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümüne çıkarılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı