"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Yoga ve meditasyon toksinlerden arındırıyor

YOGA VÜCUDU VE ZİHNİ DENGELERYoga ve meditasyon arasındaki temel farklar neler?

- Yoga ile meditasyon arasında aslında farklılık yok; her ikisi de birbirinin tamamlayıcısı. Meditasyon, yoganın bir parçası olarak düşünülebilir. Meditasyon esnasında kişi kendi benliğiyle buluşur ve bir olma seviyesine dalar, düşünce yoktur, sadece varlık vardır. Yoga asanalarıyla (pozisyonları) ilgili konuşursak; vücudun hareketleri vardır, vücut hareket ederken de zihin daha derin meditatif seviyelerdedir.

Yoga vücudun en çok hangi bölgelerinde etkili?

- Vücudun tüm bölgeleri üzerinde etkilidir. Her ikisi de fizikselin yanı sıra zihinsel, duygusal ve ruhsal vücut seviyelerini de etkiler.

Yoganın vücut detoksundaki etkisinden bahseder misiniz?

- Detoks ile vücut toksinleri atabiliyor, böylece vücut daha esnekleşiyor. Bu esneklikle vücut, yogadaki asanaları (pozisyonları) daha kolay yaparken, sistemini de temizliyor. Vücut fazla yükünü attıktan sonra kişi kendi benliğindeki farklı seviyelere daha kolay dalabiliyor. Böylece eski alışkanlıklarını ve programlanmış hareketlerini değştirebiliyor veya onlardan vazgeçebiliyor.

Nua’daki programa nasıl hazırlandınız?

- Aslında tam 27 senedir -yogaya başladığımdan beri- hazırlanıyorum. Ayurveda, yoga ve masajı birbirine bağlayan müthiş bir yöntem; yin&yang gibi birbirlerine bağlılar.

Yogayı bir zayıflama yöntemi olarak görmek mümkün mü?

- Yoga bizi yalnız fiziksel olarak değil duygusal ve zihinsel olarak da dengeler. Duygusal ve zihinsel olarak dengemizi bulduktan sonra fiziksel vücut sadece o seviyenin bir yansıması olacaktır.

Ciltlerin ÇAY saati

ayın, içerdiği vitaminler ve minerallerle kalp, dolaşım ve bağışıklık sistemine yarar sağladığı yüzyıllardır biliniyor. Özellikle yeşil çay, şimdi ünlü kozmetik markalarının güzellik enerjisi olarak karşımızda. Bu mucize bitkinin aynı zamanda cilde sağladığı yararları keşfeden birkaç marka, ürünlerinin içeriğine çayı çoktan ekledi.

Lüks bakım kremlerinde ya da losyonlarda bolca kullanılan çay ekstreleri, içerdiği aminoasitler sayesinde ince kırışıklıkları azaltıyor ve mineral tuzlarıyla ciltteki nemin tutulmasına yardımcı oluyor. İçeriğindeki tanin maddesi ve uçucu yağlar ise bakterileri zararsız hale getiriyor. Sonuçta doğal, sağlıklı ve dinlenmiş bir cildin temelleri atılmış oluyor.

MEDİTASYONLA KENDİNİZLE BARIŞIN

Meditasyonu kısaca nasıl tanımlarsınız?

- Meditasyon yapılacak bir eylem değildir. Meditasyon, zihninizi, hislerinizi, algılarınızı size izleten basit bir yoldur. Meditasyon, zihin, his, algı ve duyguları kontrol etmek/onlarla kavga etmek değil sadece onların farkında olup varlıklarını sessizce bilmektir. Tüm farklındalığa götüren yollar aynıdır: Yoga, Tao, Zen, Tantra veya herhangi bir yol sizi bu deneyime (varlık+sessizlik) götürebilir. Meditasyon konsantre olmak demek değildir. Seçimsiz gözlemci olmaktır.

Meditasyon vücudun en çok hangi bölgelerinde etkili?

- Meditatif yaşamak hayatınızın tüm alanlarını değiştirebilir. Daha rahat ve kendinizle daha barışık olabilirsiniz. Aydınlık bir nevi içinizde akar ve kendi kendine iyileşme yöntemi vücuttaki fiziksel, zihinsel, ruhsal dengeyi ve birleşimi sağlar.

Vücut detoksunda nasıl bir etkisi var?

- Detoks programında, vücut ve zihnin rahatlayıp toksinlerden arınmak, sağlıklı olmak için fırsatları vardır. Yiyecek alışkanlıklarımız duygu ve hislerimize bağlıdır. Detoksta meditasyonun verdiği destek önemli; vücutta birikmiş ruhsal ve maddesel toksinlerden arınmaya yardımcı olur. Onun desteği ile bu toksinlerden kurtulurken, içimizde beliren daha geniş alan ile yiyeceğe olan duygularımızın farkına varırız. Yiyecekle ilgili alışkanlıklarımızı daha sağlıklı ve dengeli bir yaşam stili için değiştirme fırsatı yakalarız.

İnci tozu: Okyanustan gelen doğal güzellik

Yeni bir güzellik keşfi olduğu düşünülse de inci tozu tam 3000 yıldan bu yana Uzakdoğulu kadınların güzellik iksiri olarak kullanılıyor. Okyanusun derinliklerinden gelen inci tozunun en önemli özelliği, cilde mükemmel bir görünüm kazandırması.

Kolajen yapı taşları ve proteinler, değişik görevler üstlenerek cildin taze ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Bunlardan herhangi birinin deformasyona uğraması, cildin görünümünü etkileyerek pürüzlü, çökük ve kırışık cilde sebep olabiliyor.

İnci, aynen insanın cilt dokusu gibi, mineral tabanlı organik yapısında çeşitli bioaktif moleküller ihtiva ediyor. Cilt için hayati önem taşıyan yapı taşları ve proteinlerin de arasında yer aldığı 20’den fazla amino asit ve bir düzinenin üzerinde mineral içeren inci tozunun, cildin metabolizmasını hızlandırarak hücre yenileyici, sıkılaştırıcı, canlandırıcı ve kırışıklık önlemeye yardımcı etkileriyle cildin gençleşmesine katkıda bulunduğu, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış.

İnci tozunun etkileri

Modern bio-mühendislik teknikleri sayesinde, içerdiği doğal aktif maddeler korunarak cilde nüfuz edebilecek ölçüde rafine edilen inci tozu, cilde derinlemesine etki ediyor. Son birkaç yıldan bu yana kozmetik ürünlerinin önemli içeriklerinden biri olan inci tozunun cilt üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunuyor.

Cildin iyileşme hızını artırıyor

Kırışıklıkları önlüyor

Cilde parlaklık kazandırıyor

Pürüzsüz bir cildin oluşmasına yardımcı oluyor

Cildi güneş ışınlarından koruyor

Hücre yenilenmesinde etkili oluyor

Cilde elastikiyet kazandırıyor

Dolaşımı hızlandırıyor

Cildin doğal rengini koruyor

Gözenekleri dengeliyor

Akneleri küçültüyor

Ölü hücrelerin atılmasını sağlıyor

Kızarıklıkları azaltıcı etkisi bulunuyor

Çillerin belirginliğinin azalmasına yardımcı oluyor

Hangi yaşta hangi kremi kullanmalı

25 YAŞ: Uykusuz gecelerin ve gülme izlerinin ince kırışıklıklara neden olduğu dönemler. Göz kremi kullanma zamanı. Göz çevresi, doğası gereği oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Aksi halde göz altı torbaları ve göz altı morlukları oluşmasına zemin hazırlanmış olur.

30 YAŞ: Gerginleştirici bir kreme ihtiyaç olduğunuz dönem. Özellikle küçük mimik kırışıklıkları giderek derinleşmeye başlar. Kaz ayaklarına savaş açmanın tam sırası. Son dakika çözümleri aramak yerine cildinizi sıkıntılar başlamadan önce besleyici, nemlendirici ve gerginleştirici kremlerle şımartmalısınız. Ürünleri ne kadar düzenli kullanırsanız, sonuçları da o kadar etkili olur. Özellikle gece kreminizi çekinmeden bolca kullanabilirsiniz. Böylelikle ertesi sabah taze bir ciltle karşılaşırsınız.

40 YAŞ: Anti-aging bakımlarına başlamanın en doğru yaşı... Pek çok bakım ürünü olgun ciltler üzerinde etkili olmak üzere üretiliyor. Gerginleştirici kremler, kırışıklık dolduranlar, kollajen tamamlayıcılar ya da lifting kremleri, lüks derin etkili kombinasyonlar zamanın izleriyle savaşmada oldukça başarılılar. Anti-aging ürünlerinizi günlük bakım kremlerinizle birlikte kullanabilirsiniz. Nemlendiricinizin altına uyguladığınızda taze bir cilt yaratıyorlar. Akşamları ise aynı uygulama ışıltılı bir cilt ortaya çıkarıyor.

ÜRÜN MARKET

Tatlı rüyalar

Fantastik bir rüyaya dalmanın rahatlığı ve mutluluğundan esinlenilerek yaratılan Tommy Hilfiger "Dreaming", hayalgücünün yeni parfümü. Büyümüş, feminen yanlarını keşfetmiş ve gerçekleştirmek istediği hayalleri olan kadınlar için tasarlandı. Kalbinde şeftali, orta notasında frezya, sümbülteber ve amber, dip notalarında ise orris çiçeği bulunan koku, büyüleyici etkisiyle tenlerde uzun süre kalıcılığını koruyor.
X