Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yine ’yurtta tecavüz’ skandalı

  Hürriyet Haber
  07.01.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Yeldeğirmeni’ndeki SHÇEK Çocuk Merkezi’nde kalan 2 öğrenci bir başka öğrenciye zorla tecavüz etti. İki çocuğa yardım eden bir diğeri serbest bırakılırken, iki tecavüzcü tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne gönderildi.

  TUNCELİ’deki olaydan sonra yeni bir tecavüz skandalı da Kadıköy Yeldeğirmeni Çocuk Yurdu’nda ortaya çıktı. 17 yaşındaki 2 öğrenci, banyoda kıstırdıkları 16 yaşındaki T.K.’ya zorla ve tehditle tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuklandı.

  Sokak çocuklarının rehabilitasyondan sonra meslek edinmeleri için barındırıldıkları Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı merkezdeki skandal, 2 ay önce tecavüze uğrayan T.K.’nın yurt müdürüne şikayetiyle ortaya çıktı. T.K.’nın ifadeleri üzerine düzenlenen tutanak, Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi. T.K. ise bir başka çocuk ve gençlik merkezine yerleştirilirken, savcılık soruşturma başlattı. Yeldeğirmeni’nde 40 kişinin kaldığı merkezdeki olaya karışan 3 çocuk ile tecavüz mağduru T.K. Kadıköy Adliyesi’nde savcılığa ifade verdi. T.K. savcıya şunları anlattı: "Saldırganlardan biri banyonun kapısını tutarken diğerleri bana tecavüz etti. Bunu 4-5 defa yaptılar. Ellerinden kurtulunca yaşadıklarımı müdüre anlattım. Artık dayanılacak gibi değildi. Tehditlerine boyun eğmedim. ’Öldürürlerse öldürsünler, böyle yaşamak istemiyorum’ dedim." Mahkemeye çıkarılan 16 yaşındaki U.P. ve 17 yaşındaki M.C. tutuklanırken 17 yaşındaki U.T. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Olayın görgü tanığı S.Ş. ile S.A. da baskı yüzünden yurttan kaçtıklarını belirterek "Yurtta bizi tehdit ettiler. Yetkili birine şikayette bulunduk ama bu olayı kimseye söylememiz için bizi tehdit ettiler. Kimse duymasın dediler. Biz de korktuğumuzdan söyleyemedik. Dayak vardı. Bizi de dövdüler. Bunun için kaçtık. Sokaklarda yaşıyoruz" dediler.

  İstanbul Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Seyman olayı doğruladı. "Bu olayda kurum, kurallara uygun olarak adli süreci derhal başlattı. Tecavüz eden çocuklar tutuklanarak, cezaevine konuldu" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı