Yine yasadışı göçmen dramı

Birce BORA / LONDRA
17.08.2014 - 11:23 | Son Güncelleme:

İngiltere’nin Essex bölgesindeki Tillbury limanına Belçika’nın Zeebrugge kentinden gelen P&O şirketine ait ticari yük gemisindeki konteynerlardan birinde 35 yasadışı göçmen yakalandı.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenlerden birinin konteyner içindeki korkunç koşullar nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilirken, tüm göçmenlerin yakalandıktan sonra tedavi için hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

İngiliz polisi adına konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Trevor Roe “Araştırmamızın başlangıç aşamasındayız. Şu an için göçmenlerle ilgili bildiğimiz tek şey Hint yarım adasından geldikleri. Polisin gözünde bu şu an için bir cinayet soruşturması” dedi.

Roe “İnsan ticareti çetelerinin kurbanı olan” göçmenlerin İngiltere’ye ulaşmadan önce nasıl bir rota izlediklerinin anlaşılması için İngiliz polisinin uluslararası ajanslarla ortak bir soruşturma yürüttüğünü de belirtti.

Göç ve Güvenlik’ten sorumlu Devlet Bakanı James Brokenshire konu ile ilgili yayınladığı açıklamada “Bu olay yasadışı göçün üzücü insani sonuçlarını bize bir kez daha göstermiş oldu” dedi.

Hastanede gözetim altına alınan göçmenlerin tümünün sağlık durumunun iyi olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı açıklandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı