"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Yine tenis kazandı

15 bin kişilik Rod Laver Arenası’nda tek erkekler finali için ayrılan biletler 8 ay önceden tükenmişti bile.

3 bine yakın Marcos Baghdatis yanlısının ancak 2 bini merkez kortta yer bulabildi. Diğer bini ise sahanın dışında kurulan dev ekran karşısında tezahüratlarını sürdürdüler.

Gördüğüm kadarıyla bu önemli final maçına, dünyanın 1 numaralı raketi Roger Federer herhangi bir tedbir almadan başladı. Federer’in düşüncesi şuydu: "Ben rakiplerimi kendi oyun tarzımla yeniyorum. Baghdatis de rakiplerimden bir tanesi." Ancak Federer’in bu hesabının tutmadığı hemen ortaya çıktı.

Baghdatis, Federer’in klasik ’slice backhand’ vuruşlarına cesaretle girerek bu topları mükemmel çift el ’backhand’ ile paralel vurarak Federer’in en kuvvetli tarafı olan ’forehand’e yöneltti. Federer, Baghdatis’in bu tarz oyununa hazır değildi. Ancak bu sefer Federer’in karşısında kaybetmekten, kazanmaktan ve en önemlisi de Federer’den korkmayan biri vardı.

Planı değiştirdi

Federer’
in yaşadığı diğer sorun ise 2. servislerinin fazla ekili olmayışıydı. Federer, ikinci servisi ile başladığı puanların sadece % 44’ünü kazandı. Bu da ilk seti kaybetmesine neden oldu. İkinci sette Baghdatis 2-1 öndeyken, Federer oyun planını değiştirmeye başladı.

Topları Baghdatis’in kuvvetli ve daha kontrollü olan ’backhand’lerine değil ’forehand’lerine yönlendirmeye başladı. İkinci servisleri de Baghdatis’in vücuduna ve ’forehand’ine oynadı. Federer’in yeni stratejisi Baghdatis’i maç kontrolünden uzaklaştırdı. İkinci seti Federer 7-5 kazandı.

Yeni bir yıldız

Bence bu seti Baghdatis kazanmış olsaydı, Federer bu Grand Slam’i kaybedebilirdi. Üçüncü set tamamen Federer’in üstünlüğü ile geçti. Bu setin sonuna doğru ve dördüncü setin başlarında Baghdatis’te yorgunluk belirtileri başladı.

Nitekim topa vururken, kramp türünde bir ağrı ile yere düştü. Ufak bir müdahalenin ardından oyuna devam etti. Ancak istediği tarz oyunu sürdüremedi ve maçı kaybetti. Bu karşılamanın en büyük özelliği dünya erkekler tenisinin Baghdatis gibi yeni bir oyuncuyu kazanması oldu.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI