Ege Haberleri

EGE

  Yine sel kabusu

  Mustafa SARIİPEK KÖYCEĞİZ, (DHA)
  26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.01.2012 - 21:25

  Köyceğiz’e bağlı Hamitköy’de tarım arazileri yaklaşık 20 saat süren yağmur nedeniyle yine sular altında kaldı. 7 Ocak’ta Köyceğiz Gölü’nün su seviyesinin yükselmesi nedeniyle zarara uğrayan narenciye üreticileri, son yağışlarla kalan ürünleri de yitirdi.

  MUĞLA ve çevresinde üç günden bu yana etkili olan yağışlar Köyceğiz’e bağlı Hamitköy’ü vurdu. Son 24 saatte bölgede metrekareye 104 kilo yağış düştü. 7 Ocak’taki aşırı yağışın izlerini henüz silemeyen Hamitköylüler ikinci kez korku yaşadı. Önceki sabah başlayıp yaklaşık 20 saat aralıksız yağan yağmur yüzündeen köyün 3 bin dekarlık portakal bahçeleri yeniden sular altında kaldı. Önceki yağmurda 1 milyon liralık zararın şimdi daha da arttığı belirtildi.

  Önce bahçeleri basıyor

  Hamitköy Muhtarı Hasan Sert, Köyceğiz Gölü’nün, Kargıcak, Namnam ve Yuvarlakçay’dan gelen sular nedeniyle yükseldiğini belirterek, şunları söyledi:
  “Portakal bahçeleri Köyceğiz Gölü’ne sınır. O yüzden ilk olarak bahçeler su altında kalıyor. Şu an bahçelerin arkasında bulunan evlerde tehlikeli bir durum yok. Sadece bir vatandaşın tedbir olarak boşalttığı ahırı sular altında kaldı. Köyceğiz çıkışındaki Kargıcık Deresi yanındaki direk devrildiği için de telefonlar çalışmıyor.”

  Afet bölgesi ilan edilsin

  Hamitköy Muhtarı Hasan Sert, “Köy yeniden sular altında. Portakalların ele alınacak hali kalmadı. Kalanlar da gitti. Doğal afetten yararlanmak için köyümüzün afet bölgesi ilan edilmesini istiyoruz. Şu anda 3 bin dekar arazi sular altında. Su aynı yerleri tekrar bastı. Zirai kredi kullanmıştık. Zararımız çok büyük. Bunu ödeyecek durumumuz yok. Bunların ertelenmesini istiyoruz” dedi.

  Bu arada Köyceğiz merkezinde de göl sularının yeniden yükselmeye başladığı dikkat çekti. 7 Ocak’taki yağışlarda Venedik’e dönen, otellerin ve restoranların bulunduğu Kordonboyu’nda su seviyesi yola kadar yükseldi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı