Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yine polis operasyonu

  DHA
  27 Ocak 2015 - 23:20Son Güncelleme : 27 Ocak 2015 - 23:20

  İZMİR Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görev yaptıkları dönemde, aralarında kamu görevlileri, işadamları, gazeteci ve askerlerin de bulunduğu birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri öne sürülen 17 rütbeli ve 9 polis memuru olmak üzere toplam 26 kişi için gözaltı kararı verildi.

  13 ilde sabaha karşı eş zamanlı yapılan operasyonda 15 kişi gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile Denizli’de 1 komiser, Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1 komiser yardımcısı, Ankara’da 1 baş komiser, Malatya’da 1 polis ve Muş’ta 1 polis gözaltına alınırken 1’nci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı ile Emniyet Müdürleri Taner Aydın ve İbrahim Şimşek’in de aralarında bulunduğu 11 kişi adreslerinde bulunamadı. Şüphelilerin ‘yasadışı örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt adına görev yapmak, evrakta sahtecilik, özel hayatın gizliliği, kişisel verileri usulsüz olarak kaydetmek ve saklamak’ suçlamasıyla gözaltına alındıkları belirtildi. 26 şüpheliden 19’unun geçen operasyonda da gözaltına alınıp serbest bırakıldıkları, 7 ismin ise yeni belirlendiği ifade edildi.

  GÖZALTINA ALINAN İSİMLERİN AİLELERİ ADLİYE ÖNÜNDE BEKLEDİ / Foto Galeri

  92 KİŞİ USULSÜZ DİNLENDİ

  Operasyonun, geçmişe dönük dinleme kararları üzerinde 1 yıldır araştırma yapan HSYK müfettişlerinin, usulsüzlükleri tespit ettikten sonra savcılığa bildirmesi üzerine başlatıldığı ortaya çıktı. 92 kişinin farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatlarıyla 2009-2013 yılları arasında usulsüz dinlendiklerinin tespit edilip Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirildiği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı