Ege Haberleri

EGE

  Yine müdür haklı

  Hürriyet Haber
  12.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanlığı'nın incelemelerinde aklanan Selçuk Müze Müdürü Erdemgil, Zaman Gazetesi'nin iddialarına karşı açtığı ikinci tazminat davasını da kazandı

  REFAHYOL Hükümeti döneminde, ‘‘Hıristiyanlık propagandası’’ yaptığı iddiasıyla soruşturma kıskacına alınan Selçuk Arkeoloji Müzesi'nin 20 yıllık müdürü Selahattin Erdemgil, Zaman Gazetesi'ne açtığı ikinci manevi tazminat davasını da kazandı.

  Karar 3 milyar

  1997'DE RP ilçe yöneticilerinin, ‘‘Kiliseleri onarıp İslami yapılara dokunmuyor’’ diye şikalet ettiği Erdemgil, iddiaları yayınlayan Zaman Gazetesi'ni dava etti. Mahkeme gazetenin 3 milyar lira tazminata ödemesine karar verdi.

  Öncesi de var

  KARARIN Yargıtay'ca onaylanması halinde faizlerle yaklaşık 7.5 milyar lira alacak olan Erdemgil, daha önce yine RP'lilerin ‘‘Susurluk öncesi Abdullah Çatlı ile görüştü’’ iddialarına yer veren Zaman'dan 3 milyar 850 milyon lira tazminat almıştı.

  Kilise yüzünden

  MÜZE Müdürü Erdemgil, iki suçlamanın da Saint Jean Kilisesi'nin restorasyonunu yaptırdığı için ortaya atıldığını söyledi, ‘‘İddiaların asılsız olduğu mahkeme kararlarıyla ortaya çıktı’’ dedi.

  İddialar dönemi

  SELÇUK Müze Müdürü Selahattin Erdemgil, 35 yıllık meslek yaşamının en zorlu dönemini Refah Partili Kültür Bakanı İsmail Kahraman döneminde geçirdi. 1997'de RP ilçe Başkanı Adem Yılmaz, ‘‘Müzedeki çalışmalar hoşumuza gitmedi. Bu nedenle müfettiş istedik’’ derken, Erdemgil'in malvarlığının kuşkulu olduğunu öne sürmüştü. Yılmaz, bakandan müfettiş isterken, ‘‘Selçuk Müzesi hıristiyanlık noktasında bizi kuşkulandırıyor. Hıristiyan misyonerliğine hizmetten şüphe ediyoruz’’ diye suçlamıştı.

  Camiye dokunamaz

  İDDİALAR baze gezetelerde manşetlerie çıkarken, Erdemgil Kültür Bakanlığı'ndan imam hatip kökenli bir müfettiş tarafından sorgulandı. Erdemgil, bu dönemde iddiaların çok çirkin olduğunu belirtirken, ilçedeki camilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olduğu için müdahale edemediklerini söyledi. Mal varlığının Eskişehir Sivrisihar'daki ailesinden geldiğini kanıtlayan Erdemgil, iddiaların kasıtlı olduğunu vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı