Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yine küstüler

Hilal Kosif ile Selhan Aloğlu’nun ilişkisinde istikrar bir türlü sağlanamıyor; dargınlıkların ardı arkası gelmiyor.

Geçtiğimiz aylarda bir tartışma yaşayıp ayrılık kararı alan çiftin öfkesi çabuk geçmiş, Aloğlu’nun sevgilisinin ardından Bodrum’a gidip onun gönlünü alması tatsızlığı sona erdirmişti. Ancak öğrendiğime göre çiftin arası son günlerde yine açıkmış. Kosif’e geçen gece Reina’da rastladım, yanında da sevgilisi değil arkadaşı Derin Mermerci vardı. Bu durum haliyle ayrılık iddialarını da güçlendirdi./images/100/0x0/55ea0cb6f018fbb8f8674e39

Yine küstüler

Eski gelini de yanında

Güler Yiğit, önceki akşam kurgusunu kardeşi Haldun Dormen’in yaptığı ve unutulmaz müzikallerden bir derleme niteliğindeki "Broadway’den İstanbul’a Müzikaller" adlı gösteriyi izlemeye gitti. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaki gösteriyi Yiğit, eski gelini Gülden Büyükuçak ve kızı Yasemen Dormen’le birlikte izledi.

Nazenin 5 geliyor

Nazenin 4 adlı teknesiyle çıktığı dünya turunu tamamlayan Rahmi Koç, daha üstün özelliklere sahip yeni bir yelkenlinin inşası için düğmeye bastı. Yacht Türkiye dergisinde okuduğum habere göre, Nazenin 5, aynı zamanda RKM Marine’in ilk yelkenli yat uygulaması olacak.

Tam 28.250 deniz mili yaparak dünya turunu 657 günde tamamlayan Rahmi Koç’un teknesi Nazenin 4, 8 Temmuz’da Kalamış Marina’ya bağlandı. Setur Marina’da gerçekleştirilen "hoş geldin partisi" öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen Rahmi Koç, Nazenin 5’in yapımına başlandığını da bu toplantıda duyurdu. Böylece bir süredir Koç grubuna ait RMK Marina tersanesinde hazırlıkları süren 52 metrelik keç tipi yelkenli projesinin Nazenin 5’e ait olduğu da kesinleşmiş oldu.

RMK’nın 70 numaralı projesi olan Nazenin 5; tasarım, mühendislik ve proje yönetimi konusunda yat inşa sektörünün en iyi isimlerini bir araya getiriyor. Teknenin gövde ve güverte tasarımı, arma donanımı ve mühendislik sistemleri, Nazenin 4’ün de tasarımını yapan Sparkman&Stephens’a (S&S) ait. Tekne tasarımı konusunda 75 yıllık birikime sahip ABD merkezli firmanın 2725 numaralı projesi olan Nazenin 5, klasik bir S&S gövde tasarımı ile yükseltilmiş kaptan köşkü, geniş köprü üstü gibi modern unsurları bir araya getiriyor. Teknenin ahşap işçiliği ve iç döşemesi, Redman Whiteley Dixon’a ait. Ahşap panellerle kaplı iç mekanlar ve mermer banyolar, tasarımın dikkat çeken unsurları arasında.

Nazenin 5, Rahmi Koç’un ailesi ve dostlarıyla birlikte kullanmayı plandığı bir yat. Profesyonel bir kaptan ile mürettebatın da hazır bulunacağı tekne, dünya denizlerinde ve tropikal sularda uzun seyirlere çıkacak. Rahmi Koç’un proje oluşturulurken, teknenin tüm mekanlarının mümkün olduğunca ferah ve manzaralı "denizci" bir tekne olmasını istediği biliniyor.

Nazenin 5 kimlik kartı

Tam boy52 metre

Su hattı boyu41 metre

Genişlik13.3 metre

Su çekimi4.5 metre

Ağırlık (yaklaşık)401 ton

Yakıt kapasitesi47.650 litre

Temiz su kapasitesi12.000 litre

Pis su kapasitesi9.380 litre

Yelken seyri hızı14 knot

Yelken alanı (yaklaşık)999.1 m2

Neden gitmedi

Derin Mermerci, iki gün önce annesi Ender Hanım’la New York’a gidecekti. Ama son anda planları değiştirip Amerika seyahatinde annesine eşlik etmekten vazgeçti. Plan değişikliğinin nedeninin ise sevgilisi Mehmet Germiyanlıgil olduğu söyleniyor. İddiaya göre Mermerci, şu sıralar kızıyla birlikte Çeşme’de tatil yapan Mehmet Bey’in yanına gidecekmiş. Otelin en üst katındaki kral dairelerinden birinde kalan sevgilisi ile gözlerden uzak bir tatil yapmak niyetindeymiş.

Marjinal haller

Zeynep Tunuslu, şu sıralar Çeşme’de tek başına tatil yapıyor. Geçtiğimiz gün de Alaçatı’daki Inside adlı kulüpteydi. Jean üzerine giydiği seksi bluzuyla ilgi odağı olan modacı, arkadaş grubu ile sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenceye devam etti. Çeşme’deki evinde kalan Tunuslu’nun keyfi yerinde görünüyordu.

Mavi farkı

Mavi Suite Otel, Bodrum-Türkbükü’nün simgelerinden biri oldu neredeyse... 7 yıldır hizmet veren, bu süre içinde kalitesinden hiçbir şey kaybetmeyen otele rağbet büyük. 20’si suite toplam 41 odası bulunan Mavi’de sabahları kuş sesleri ile uyanıyor ve odanızdan çıktığınız anda taze çiçek kokuları arasında yeşil çimlerden yürüyerek özel plaja ulaşıyorsunuz. Üstelik oda ile deniz arası 50 metreden fazla değil. Özetle; Mavi Suite Otel, Bodrum’a gitmek ama bu gözde tatil beldesinden kalabalıktan, kaostan uzak kalmak isteyenler için gerçekten cazip bir alternatif...

Bu kez yalnız

Güliz Onursal, bu yaz neredeyse hiçbir konseri kaçırmadı. Bir gün Harbiye Açıkhava’daydı, öteki gün Rumelihisarı’nda... Sevgilisi Murat Evliyaoğlu da bu konser maratonunda onu yalnız bırakmıyordu. O yüzden Güliz Hanım’ın geçtiğimiz gece Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaki "Broadway’den İstanbul’a Müzikaller" adlı gösteriyi izlemeye tek başına gelmesine şaşırdım. Murat Bey ya müzikalleri sevmiyordu ya da işlerinin yoğunluğundan dolayı Onursal’a eşlik edememişti o gece...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI