Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yine "Kürdistan" yine "girme" dedi

  A.A.
  26 Ekim 2007 - 10:47Son Güncelleme : 26 Ekim 2007 - 16:00

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak'ın kuzeyi için, "Kürdistan" dedi. Terör örgütü PKK'nın bölgenin çok uzak köşesinden eylem yaptığını söyleyen Rice, "Bu nedenle onları tamamen oradan çıkarmak çok güç. Ancak Türk hükümetine, istikrarsız bir ortamda şiddet kullanarak kazanılacak hiçbir şey olmadığını söylemekteyiz. Şu ana kadar, diplomatik yola başvurduk" diye konuştu.

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, "Irak meselesi yüzünden Türkiye ile gerginliğin yüksek olduğu bir zamanda" ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Ermeni tasarısına, Genel Kurul'a getirilmesi durumunda karşı oy kullanmaya karar veren milletvekillerini takdir ettiğini söyledi.

  "IRAK'TA ZORA DÜŞERİZ"

  Amerikan yönetimi, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde 21'e karşı 27 oyla kabul edilen 106 sayılı Ermeni tasarısının, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda oylamaya getirilmesinin, ABD'nin stratejik müttefiki Türkiye ile ilişkilere zarar vereceği ve Irak'ta görev yapan Amerikan askerlerine lojistik destek sağlanmasının zora girebileceği uyarısıyla tasarıya karşı oy kullanılması yönünde lobi yürütüyordu.

  TASARIYA KARŞI ÇIKANLARA TEŞEKKÜR

  Son dönemde Amerikan yönetiminin uyarılarını dikkate alan 55-60 kadar Demokrat Partili milletvekili, Genel Kurul gündemine getirilse bile tasarı lehine oy kullanmayacağını açıklamıştı. Dün de tasarıyı Amerikan Temsilciler Meclisi'ne bu yıl ocak ayında sunan 4 Demokrat Partili milletvekili, şu sırada tasarıyı geçirme şansının olmadığı gerekçesiyle Amerikan Temsilciler Meclisi liderliğinden tasarıyı "bu yıl sonunda veya 2008 yılında" gündeme getirmesini talep etti.
  Washington'daki gözlemcilere göre, bu ortamda tasarının görünür gelecekte gündeme gelmesi beklenmiyor.Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da Temsilciler Meclisi Hükümet Reform Komitesi'nde, "ABD Dışişleri Bakanlığı ve Irak Savaşı" konulu oturumda, bu kanıyı güçlendirecek şekilde, Ermeni tasarısına karşı çıkan milletvekillerine takdirlerini ifade etti.

  GEÇERSE "VAHİM" OLUR

  Rice, tasarının geçirilmesinin "çok vahim" sonuçlarının olabileceğine işaret etti ve, tarihi olaylar konusunda uzlaşma dahil olmak üzere, Türklerden, Ermenilerle uzlaşma konusunda çalışmalarının istendiğini söyledi. Rice, "ancak tasarının geçmesi, demokratik müttefikimizle ilişkilerimize gerçekten zarar verecektir. Türkiye, İncirlik ve İncirlik'ten giden kargo aracılığıyla askerlerimizin desteklenmesinde çok önemli stratejik rol oynuyor. Bu tasarı, Ortadoğu ile batı dünyası arasında bir köprü olan İslami demokratik müttefikimize zarar verecektir. Özellikle de Irak yüzünden Türkiye ile gerginliğin yüksek olduğu bir zamanda. Bu nedenle de tasarıya karşı oy kullanmaya karar veren milletvekillerini takdir ediyorum" dedi.

  ÜÇLÜ KOMİTE

  ABD Dışişleri Bakanı, terör örgütü PKK konusunda da Iraklılar ve Türklerle üçlü bir komite oluşturulmasına çalıştıklarını hatırlattı. Üçlü mekanizma ve Irak'tan bir heyetin Türkiye'yi ziyaretini, terör örgütü PKK ile başa çıkmak için, Iraklılar ve Türklerin birlikte çalışacağı bir fırsat olarak gördüklerini belirten Rice, PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu vurguladı.

  YİNE "KÜRDİSTAN" DEDİ

  Irak'ın kuzeyi için, "Kürdistan" diyen Rice, terör örgütü PKK'nın bölgenin çok uzak köşesinden eylem yaptığını söyledi. Rice, "Bu nedenle onları tamamen oradan çıkarmak çok güç. Ancak Türk hükümetine, istikrarsız bir ortamda şiddet kullanarak kazanılacak hiçbir şey olmadığını söylemekteyiz. Şu ana kadar, diplomatik yola başvurduk. Bu problemle başa çıkmada, istihbarat ve bilgi paylaşımında birlikte çalıştık" dedi.

  ABD Dışişleri Bakanı, daha önce başka bir kongre oturumunda da "Kürdistan" sözünü kullanmış ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüleri, "Bakan Rice'ın, Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminden bahsettiği açık" yönünde bir açıklama yapmıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı