Dünya Haberleri

  Yine kundak: 15 ölü

  Muammer ELVEREN/PARİS
  05.09.2005 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Başkent Paris yakınlarında bir kasabada, apartmanda çıkan yangında üçü çocuk 15 kişi öldü. Kundaklama sonucu yaşanan facia, nisan ayından bu yana çoğu göçmenlerin yaşadığı konutlarda çıkan dördüncü yangın oldu.

  Binadakiler kurtuldu

  Son yangın dün sabaha karşı Paris’in güneyindeki Val de Marne bölgesi l’Hay-les-Roses kasabasındaki 19 katlı bir binanın girişinde çıktı. Posta kutularının tutuşturulması sonucu çıktığı söylenen yangında dokuzu ağır olmak üzere yaklaşık 50 kişi de yaralandı. Ölenlerin çoğunun korkuyla binadan kaçmaya çalışırken alevler arasında can verdiği, binada kalmayı tercih edenlerin ise kurtulduğu belirtildi.

  3 genç kız gözaltında

  Polis yetkilileri ise yangının bazı kişiler tarafından çıkarıldığını saptadıklarını ve olayın kriminal bir boyutu olduğunu belirtirken ‘Ancak faillerin kim olduğunu henüz belirleyemedik’ açıklaması yaptılar. Yangınla ilgili olarak 1’i aynı apartmanda oturan ve kimlik bilgileri verilmeyen 3 genç kız gözaltında. 4 kişinin tanık olarak ifadesi alındı. 1972 yılında toplu konut projesi çerçevesinde inşa edilmiş olan binanın geçtiğimiz dönemde yenilendiği ve herhangi bir güvenlik probleminin olmadığı açıklandı.

  4 ayda 4 yangın: 87 ölü

  Paris ve civarı bir süredir binalarda çıkan ve can kaybının yüksek olduğu yangın felaketiyle karşı karşıya. Nisan ayında daha çok Afrikalı göçmenlerin kaldığı bir otelde çıkan yangında 48 kişi ölmüştü. 26 ve 29 Ağustos tarihlerinde yaşanan iki yangında da 24 Afrikalı göçmen hayatını kaybetmişti. Bu iki yangından biri kundaklama ötekinin ise kaza olduğu sanılıyor. Dünküyle birlikte dört yangında ölenlerin sayısı ise 87’ye çıktı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı