Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yine katillere tahliye çıktı

  A.A
  12 Temmuz 2012 - 14:29Son Güncelleme : 12 Temmuz 2012 - 17:25

  Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, “3. Yargı Paketi” doğrultusunda, 12 Eylül öncesinin Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul ile dönemin CHP Kayseri ve Adana il başkanlarının öldürülmesi olaylarına karışmak suçundan hüküm giyen Muhsin Kehya'nın cezasının infazının durdurulmasını kararlaştırdı.

  Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, “3. Yargı  Paketi”ndeki düzenleme doğrultusunda, 12 Eylül öncesinde Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul ile dönemin CHP Kayseri ve Adana il başkanlarının öldürülmesi  olaylarından hükümlü Muhsin Kehya'nın cezasının infazının durdurulmasına karar  verdi.

  Mahkeme, Avukat Hasan İlter'in, müvekkili Kehya'nın “3. Yargı  Paketi”ndeki düzenlemeden yararlanarak, tahliye edilmesi için yaptığı başvuruyu  karara bağladı.

  Yine katillere tahliye çıktı ODA TV SANIKLARINA TAHLİYE

  7 KİŞİYİ TELLE BOĞANLAR SERBEST

  SIRADA ONLAR VAR

  Duruşmada hazır bulunan Avukat İlter, ordunun içine sızan cuntacılarca  yapılan 12 Eylül darbesi sonrasında sağdan ve soldan ülke meselelerine duyarlı  gençlerin cezaevlerine doldurulduğunu, işkencelere tabi tutulduklarını ve  suçlamaların kabul ettirildiğini anlattı.

  Müvekkilinin de emir komuta zinciri altında çalışan mahkemelerce mahkum  edildiğini ileri süren İlter, şunları söyledi:

  “Darbe sonrasında sağa ve sola eşit davranılması gerekirken, bu  yapılmamıştır. Solcular tek bir cezaya mahkum edilip, aflarla dışarı çıkarken,  sağcılar her eylemden ayrı ayrı cezalandırılmışlardır. Ceza alanlardan biri de  müvekkilim Muhsin Kehya'dır. Bu adaletsizliği yıllarca dile getirdik. Parlamento  bunu duydu ve bir düzenleme yaptı. Müvekkilimin alacağı en ağır ceza, tek bir  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Yatacağı süre de 8 yıldır. Oysa 28 yıl  cezaevinde yatmıştır. Bu haksızlığın, bu adaletsizliğin giderilerek, tahliyesini  istiyorum.”

  Mahkeme Başkanı Ali Altınkaya, dosyadaki belgelere göre hükümlünün 28  Ocak 1998'den bu yana cezaevinde olduğunu, öncesinde de 3 bin 117 gün tutuklu  kaldığını ve halen cezaevinde bulunduğunu bildirdi.

  Kehya'nın işlediği suçların tarihlerinin 1978 ve 1979 olduğunu belirten  Altınkaya, suçların, geçen hafta yasalaşan 6352 sayılı Kanun'un geçici 3.  maddesinde belirtilen 12 Eylül 1980'e ait olduğuna dikkati çekti.

  Cumhuriyet Savcısı Halil Maçkaya, esas hakkındaki görüşünde, hükümlünün,  12 Eylül 1980 öncesinde birden fazla kişiyi öldürmek suçundan 765 sayılı TCK'nın  ilgili maddeleri uyarınca idama mahkum edildiğini, idam cezasının kaldırılmasının  ardından cezanın ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrildiğini ve ceza infazının  buna göre yapıldığını anlattı.

  6352 sayılı Kanun'un geçici 3. maddesinin birinci fıkrasına göre,  hükümlünün lehine kanun belirlenerek, infazın ve hükmün buna göre yapılması  gerektiğini kaydeden Maçkaya, infazın devamının ileride mağduriyetlerine neden  olabileceği gerekçesiyle de öncelikle infazın durdurulmasına karar verilmesini  istedi.

  Avukat İlter de savcının görüşüne katıldığını bildirdi.

  AİLESİNİ KATLETTİ, SERBEST KALDI
  ÖLÜ BULUNDU


  Mahkeme Başkanı Ali Altınkaya, Kehya hakkındaki cezanın infazının  durdurulmasına karar verildiğini açıkladı.

  Kehya, halen Elbistan Cezaevi'nde hükümlü bulunuyor.

  CEVAT YURDAKUL CİNAYETİ:

  12 Eylül öncesi, Adana’ya, Ecevit hükümeti tarafından henüz 36 yaşında olmasına rağmen Emniyet Müdürü olarak atanan Cevat Yurdakul bu kentte sanat okulu öğrencisi olan Muhsin Kehya’nın da aralarında bulunduğu grup tarafından aracı taranarak öldürüldü. Kehya, CHP Adana il başkanı avukat Ahmet Albay ile CHP  Kayseri İl başkanı avukat Mustafa Kulkuloğlu’nun öldürülmesi olaylarına da karıştığı gerekçesiyle mahkum oldu. 1979’de cezaevinden kaçan Kahya, 12 Eylül sonrası yeniden yakalandı. Bursa Cezaevi’nde yatarken açık görüş sırasında tekrar kaçan Kehya, Almanya’ya yerleşti. Burada bir yaralama suçundan yakalanan Kehya, firarından hemen sonra Muammer Aksoy cinayetine de karıştığı iddialarına hedef oldu. İdam edilmeme koşuluyla 1997’de Türkiye’ye iade edilen Kehya’nın cezaları 36 yıl hapse çevrildi. 3. Yargı Paketi’nden sonra Kehya’nın yaptığı tahliye başvurusu Adana’da reddedildi. Bunun üzerine Ankara’ya tahliye başvurusu yapan Kehya'nın cezasının infazının durdurulması kararlaştırıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı