Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yine karıştırdı

  Hürriyet Haber
  06 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 1999 - 00:01

  Kutan'dan habersiz FP içindeki adamlarına ‘‘Demokratikleşme Paketi’’ adıyla bir taslak hazırlatarak siyasi yasağını kaldırmak isteyen Erbakan, partide bir krize daha yolaçtı. Grup Başkanvekili Arınç, ‘‘Yönetim olarak bundan haberimiz yok’’ derken, paket FP'nin teklifiymiş gibi Adalet Bakanı'na sunuldu.

  Yasaklı lider Necmettin Erbakan, FP'yi bir kez daha karıştırdı. Erbakan, FP yönetiminin bilgisi dışında, aralarında yasaklı Şevket Kazan'ın da bulunduğu kendi kurmaylarına korsan ‘Demokratikleşme Paketi’ hazırlatıp, sonra da bunu FP'nin teklifiymiş gibi hükümete ileterek kriz yarattı.

  ‘Demokratikleşme Paketi’ adı verilen, ancak sadece FP'yle ilgili kapatma davasını düşürüp, Erbakan ve yasaklı arkadaşlarına siyaset yolunu açmayı hedefleyen Anayasa ve yasa değişiklikleri içeren bu paket, FP'de büyük tartışma yarattı. FP yönetiminde gürültü koparan paketin, Erbakan'ın, kendisi gibi siyasi yasaklı yardımcısı, Refahyol koalisyonunun Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın öncülüğünde, FP'deki yakın kurmayları Mustafa Kamalak ve Şeref Malkoç tarafından hazırlandığı bildirildi. Bu paket, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e, Erbakan'ın yakın adamları Kamalak, Malkoç ve Çorum Milletvekili Yasin Hatipoğlu tarafından iletildi.

  KUTAN'IN DA HABERİ YOK

  Geçtiğimiz hafta çarşamba günü yapılan Meclis grup toplantısında milletvekillerine dağıtılan, ancak parti yönetiminin henüz üzerinde herhangi bir inceleme yapmadığı paketin, Adalet Bakanı aracılığıyla hükümete iletilmesi FP yönetimini karıştırdı. Başkanlık Divanı toplantısında konuyu gündeme getiren Grup Başkanvekili Bülent Arınç, ‘‘Demokratikleşme paketi hazırlanıyor, sonra üç kişi kalkıp bunu götürüp Adalet Bakanı'na veriyor. Ama yönetim olarak bunlardan bizim haberimiz yok’’ diye tepki gösterdi. Genel Başkan Recai Kutan da bunun üzerine, ‘‘Bunun hükümete iletildiğinden benim de haberim yok’’ itirafında bulundu.

  TBMM'deki olaylı küskünler toplantısını yöneten ve bu sırada Erbakan'dan telefonla talimat alınca, bu telefon görüşmesi FP'nin kapatılma davasında delil olan TBMM eski Başkanvekili Hatipoğlu ise Hürriyet'e, Adalet Bakanı'nı ziyaretlerinden yönetimi haberdar ettiklerini söyledi. Hatipoğlu, ‘‘Doğrudur, Genel Başkan'ın haberi yoktu. Ama, Sayın Kamalak ile birlikte Grup Başkanvekili Arınç'ı telefonla arayıp bu ziyaretimizi haber verdik, hatta kendisiyle bu görüşmemiz nedeniyle Adalet Bakanı ile randevumuza da bir kaç dakika geciktik’’ dedi.

  Hatipoğlu, önceki günkü bu ziyaretleri sırasında Adalet Bakanı Türk'e, telefon görüşmesine ilişkin bant kaydını FP'yle ilgili davanın delilleri arasına koyması nedeniyle, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş hakkında işlem yapmasını da istedi. Hatipoğlu, Türk'e, ‘‘Başsavcı hakkında kanuni işlem yapmanız gerekir’’ dedi.

  Erbakan yasaktan kurtuluyor

  Pakette, adli ve idari mahkemelerin yanı sıra askeri mahkemeleri de kapsayacak şekilde insan hakları ihlallerine bakmak üzere ‘İnsan Hakları Mahkemeleri’ kurulması öngörülüyor. FP, bu mahkemelerde görev alacak yargıçların, kuruldukları illerin milletvekilleri, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile belediye başkanlarından oluşan bir ‘Seçim Kurulu’ tarafından seçilmelerini öneriyor.

  FP, 95. maddede öngördüğü bir değişiklikle de yasaklı Erbakan'a yeniden aktif siyaset yolunu açıyor. Bu değişikliğe göre, partisinin kapatılmasına neden olanlar bir başka partide kurucu, üye, yönetici ya da denetçi olamayacaklar, ancak bağımsız milletvekili olabilecekler.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı