« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yine kahretmeyin

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sanlı KAPTAN

Koskoca bir yılı arkamızda bıraktık. Bana göre 1998, Beşiktaş için hüsrandır, hayal kırıklığıdır. İsteyen istediğini söyleyebilir, düşünebilir. Ben böyle görüyorum, böyle değerlendiriyorum. Beşiktaş taraftarının büyük bölümünün de bu görüşte olduğunu biliyorum.

1998 geldi, geçti, gitti. Şimdi önümüzde 1999 var. Beşiktaş yönetim kurulu aynı acıları, aynı üzüntüleri, aynı sıkıntıları yaşamak ve de taraftarına yaşatmak istemiyorsa, artık şapkasını önüne koyup ciddi ciddi düşünmeli. Dönüp geriye bakmalı, yanlışlarını görmeli. Yanlış pek çok. Ben bu yazımda sadece en önemli yanlışın üstünde duracağım. Transfer, transfer ve yine transfer... Milyon dolarları, umutları yokeden, taraftarı kahreden, kulübü parasal yönden darboğaza sokan en hayati yanlış.

Toshack üç ay önce ‘‘Beşiktaş'ın önümüzdeki iki yıl transfere gereksinimi yok’’ demişti. Son günlerde transferden söz etmeye başladı. Toshack garip bir adam. Aklına ne geliyorsa söylüyor. Bir söylediği diğerini tutmuyor. Sağı solu belli değil. Beşiktaş'la, Beşiktaş'lıyla hepimizle gırgır geçiyor. Bulmuş bir çiftlik, istediği gibi at koşturuyor. Türkiye'yi, Türk'ü küçük görüyor, alay ediyor. Muhterem, transferde tek yetkiliydi. Maaşallah, muazzam! oyuncular aldı getirdi. 10 milyon doları çarçur etti. Elbette asıl suçlu, Toshack'a bu yetkiyi veren yönetim.

<ı>EN AZ DÖRT OYUNCU

Olan oldu. Beşiktaş yandı, Beşiktaşlı yandı. Şimdi bundan sonrasına bakalım. Önce yönetim bu takımın en az dört oyuncuya gereksinimi olduğunu görmeli, bilmeli, kabul etmeli. Bu tespiti yaptıktan sonra kolları sıvamalı. Beşiktaş'a renk getirecek dört kaliteli oyuncu minimum 20-25 milyon dolar eder. Bunun peşin ödenmesi de 10-15 milyon dolardır. Yönetim önce bu parayı bulmalı. Şu andaki yönetim bu parayı temin edebilir mi? Bilemem, zaten para yoksa herşey boşuna. Diyelim ki, parayı bulabilecekler. Peki o zaman tüm sorunlar çözümlenebilecek mi? İşte asıl problem bu parayla alınabilecek oyuncuların en iyilerini transfer edebilmek.

Bunun için ne gerekli? Futbolun içinden gelmiş 8-10 kişiden oluşan profesyonel bir transfer komitesi. Bu komite 3 gün, 5 gün sonra değil, hemen yarın oluşturulmalı. Bunu bugüne dek belki bin kez yazdım. Seba, inatla karşı çıktı. Şimdi ne der doğrusu bilemiyorum. Yöneticilerden değil, uzmanlardan oluşan profesyonel transfer komitesi gidip oyuncuları defalarca izleyecek. Yönetim kurulu içinden 3-5 kişilik bir grup da, futbolcuların kaç para ettiğini en ince detayına kadar araştıracak, pazarlık yapacak. Ve karar sonra verilecek. Dünyada bu iş böyle yapılıyor. Gelgelelim, biz bunu Seba'ya bir türlü anlatamıyoruz.

1999-2000 sezonunda Beşiktaşlı taraftarın yüzünün gülmesi için iki koşul var. Birincisi para, ikincisi de bilinçli transfer... Bu iki vazgeçilmez koşulu yönetim yerine getirmezse, gayet açık ve net söylüyorum; ‘Beşiktaşlı taraftar yine kahrolur’’.Kaybedecek tek gün yok. Bundan sonra yanlış istemiyoruz. Hoşgörü sınırlarının son noktasına geldik. Artık yeter! Bıçak kemiğe dayandı. Herkes bunu böyle bilsin ve adımını ona göre atsın.
Bunları da Beğenebilirsiniz