Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yine İran parmağı

  Hürriyet Haber
  13 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mayıs 2000 - 00:01

  CUMHURİYET yazarı Uğur Mumcu'nun aracına bombayı koyanların İranlı istihbarat ajanlarının olduğunun anlaşılması, polisin yıllardır çözülemeyen faili meçhul cinayetler konusunda önemli ipuçlarına ulaşmasını da sağladı. İranlılar'ın Tevhid Selam Grubu'nun dışında başka grupları da kullandığını saptayan polis, Kemalist aydınlar Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok suikastlarının arkasında yine İran'ın bulunduğunu belirledi.

  İRAN'I KESİNLEŞTİRDİK

  Soruşturmayı yürüten üst düzey bir yetkili, ‘‘Bütün veriler, elimizdeki belgeler, İran gizli örgütü Savama da bu işin içinde olduğunu kanıtlıyor. Ancak, bu işi yapanlar İran Konsolosluğu'nda veya büyükelçiliğinde görevli çalışanlar değil’’ dedi.

  BOMBACILAR İRAN'DAN

  Herkesin, İranlı diplomatlar üzerinde odaklandığını ifade eden aynı yetkili, ‘‘Büyükelçilik görevlileriyle bu işin arasında bir bağlantı söz konusu değil. Bombacılar İran'dan özel olarak gelip gitmiş. Hepsi de kod ismi kullanıyor’’ dedi.

  TEŞHİS EDİLDİ

  Gözaltına alınan zanlıların anlatımıyla, bombayı yerleştiren İranlılar'ın robot resimlerinin çizildiğini söyleyen üst düzey yetkili, ‘‘Bu da bizi yine İran gizli servisine götürüyor. Elimizdeki fotoğraflarla robot resimler tıpatıp aynı. Bu fotoğrafları yakalanan 9 kişi birden ayrı ayrı teşhis etti’’ bilgisini verdi.

  SAĞLAM DELİLLER

  Polis, kod adları Ali, Muhammed, Murtaza ve Mehdi olan İranlılar’ın gerçek adlarını da belirledi. Ancak, bu kişilerin fotoğrafları, ‘‘spekülasyona neden olur’’ düşüncesiyle basına verilmiyor. Soruşturma sonucunda, İran'ın önüne çok sağlam delillerle çıkılması hedefleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı