Yine Hindistan, yine tecavüz ve cinayet

Birce BORA / LONDRA
04.09.2014 - 12:09 | Son Güncelleme:

Hindistan’ın Batı Bengal Eyaleti’ndeki Jalpaiguri şehri yakınlarında bulunan bir köyde, köyün yaşlılar heyetine saygısızlık ettiği iddia edilen 16 yaşındaki bir genç kız toplu tecavüze uğradıktan sonra öldürüldü.

Hindistan basını genç kızın aldığı traktörün borcunu ödeyemeyen babasının dövülmesini engellemek için köyün önde gelenlerine karşı geldiğini ve bu nedenle cezalandırıldığını iddia etti.

İsmi basına açıklanmayan kızın davranışı nedeniye önce “Yere tükürüp, tükürüğünü yalama” cezasına çarptırıldığı ancak bunu yapmayı reddedince öldürüldüğü belirtildi.

Polis sözcüsü James Kujur konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “Cesedi bulunan kızın babası kızının tecavüze uğradığını ve öldürüldüğünü söyledi. Bu şikayet sonucunda üç kişi tutuklandı” dedi.

Genç kızın ailesinin Komunist Parti yanlısı olduğunu, köyün ihtiyarlar heyetinin ise iktidardaki Trinamool Kongre Partisi’ni desteklediği ve cinayetin bu nedenle gerçekleşmiş olabileceği de belirtildi.

2012 yılında 23 yaşında bir kadının Delhi’deki bir otobüste toplu tecavüze uğrayıp öldürülmesinin ardından tecavüz konusu Hindistan’ın gündemine oturdu ancak sertleştirilen anti tecavüz yasalarına rağmen benzer vakaların ülkede sık sık yaşanması engelenemiyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı