Gündem Haberleri

  Yine görüşürüz

  Hürriyet Haber
  04.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yalım Erez dün gazetecileri atlatarak Deniz Baykal'la biraraya geldi. 1 saat 15 dakika süren görüşme sonrası soruları yanıtlayan Baykal, ‘‘Erez'le aynı noktadayız. Başarılı olmasını ümit ediyoruz. Yararlı bir görüşme oldu. 1-2 gün sonra tekrar görüşme ihtiyacı doğabilir’’ dedi.

  Hükümeti kurmakla görevli Yalım Erez, gazetecileri atlatarak dün CHP lideri Deniz Baykal'ı OR-AN'daki evinde ziyaret etti. Yaklaşık bir saat 15 dakika süren görüşme sonunda Baykal'ın evinden ayrılırken keyifli olduğu gözlenen Erez, ‘‘Sayın Baykal'ın açıklama yapması konusunda anlaştık’’ dedi. Baykal'ın da gazetecilerin sorularına keyifli yanıtlar vermeleri dikkat çekti. Gazetecilere espriler yapan Baykal ‘‘Anlaştınız mı?’’ sorusuna şu yanıtı verdi: ‘‘Sayın Erez hükümet kurma çalışmalarının geldiği son aşamayla ilgili bilgi verdi. Diğer parti liderleriyle de görüşmüştü. Bu görüşmelerdeki izlenimlerini aktardı. Yararlı bir görüşme oldu. Sayın Erez çalışmalarını kararlılıkla ve iyi niyetle sürdürüyor. Başarılı olmasını ümit ediyoruz. Bu çalışmalar sonucunda bir iki gün sonra tekrar görüşme ihtiyacı doğabilir. Biz de bu çalışmalarını iyi niyetle destekliyoruz. Biz aynı noktadayız. Bir nokta daha ileride ya da geride değiliz.’’ Baykal, görüşme sonrasında evinden çıkarken gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:

  - Erez'in hükümet kurabileceği izlenimi edindiniz mi?

  Olabilir... Olması da gerekir. Türkiye'nin ihtiyacı. Türkiye bu hükümeti arıyor. Bu hükümeti gerçekleştirmenin şartlarını oluşturmaya gayret ediyor. Umarım başarılı olacaktır.

  - Sizin şartlarınız vardı, eşit sayıda bakanlık gibi...

  Müzakere yapıyor değilim. Herkes biliyor, kamuoyu biliyor. Sayın Erez bir oluşum sağlamaya, bir ortak nokta yakalamaya gayret ediyor. Kendisine başarılar diliyoruz.

  - Uzlaşma sağlanacak mı?

  Uzlaşma arayışı içerisinde en iyi niyetli yaklaşımı biz ortaya koyuyoruz.

  Sayın Ecevit veya Sayın Yılmaz'dan sizin isteklerinize dönük iyimser bir mesaj geldi mi

  Sayın Erez çalışıyor, umarım başarılı olur. Hepimizin görevi Erez'e yardımcı olmaktır. Erez'in başarılı olmasını diliyoruz. O konudaki gayretlerine destek veriyoruz.

  - Yeni hükümette hangi partiye kaç bakanlık verilecek?

  Onlar sonraki iş.

  CHP'YE, MSP BENZETMESİ

  Öte yandan, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, CHP lideri Deniz Baykal'ın, Yalım Erez'in kurmaya çalıştığı hükümette ANAP ve DSP ile eşit bakanlık istemesine ‘1978 seçimleri hatırlatması’ ile karşılık verdi. Keçeciler dün partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, üç partiye ‘Altışar bakanlık’ formülünü anımsatan bir gazeteciye şunları söyledi: ‘‘ANAP, bu konuda yetkiyi Genel Başkan Mesut Yılmaz'a verdi. Sayın Yalım Erez de bizim görüşümüzü biliyor. Biz, hükümet kurulmasını zorlaştırmama, bu krizin aşılması politikası güdüyoruz. Ama üç aylık bir seçim hükümeti için 56 milletvekili ile ben eşit bakanlık istiyorum derse, biz tabanımıza ne diyeceğiz. Bu, bizim işimizi zorlaştırmaktır.’’ Keçeciler, Baykal'ın bu tutumunun CHP'ye oy kaybettireceğini savunarak, ‘‘Geçmişte bunu ‘Anahtar partiyim' diyen MSP yaptı, 1978 seçimlerinde sandalye sayısı 48'den 24'e düştü. Baykal ve partisi de bu uzlaşmaz-dayatmacı politikalarının cezasını görecek’’ dedi.

  Çok neşeliydi

  Yalım Erez, OR-AN Sitesi'ndeki evinde ziyaret ettiği CHP lideri Deniz Baykal ile bir saat 15 dakika görüştü. Baykal, Erez'le görüşmeden sonra kapının önünde kendisini bekleyen yeni Mercedes’ine binerken çok neşeliydi. Gazetecilere espriler yaptı. Erez de görüşmenin olumlu geçtiğini belirtti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı