Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yine Ege yine facia

  Yorgo KIRBAKİ /ATİNA
  13.09.2015 - 21:10 | Son Güncelleme:

  Ege Denizi’nde, dün sabaha karşı Bulamaç (Farmakonisi) Adası’nın doğusunda içinde 120’den fazla mültecinin bulunduğu tekne alabora oldu.

  İlk belirlemelere göre aralarında çocukların da bulunduğu en az 34 mülteci hayatını kaybetti. Denizden 4 bebek, 5’i kız 5’i erkek 10 çocuk, 6 kadın ve 8 erkeğin cesetleri toplandı. Ölen mülteci sayısının daha fazla olmasından endişe ediliyor. Yunan Sahil Güvenlik Kuvvetleri 68 mülteciyi denizden topladı.

  EK OLARAK 4 KAYIP

  Leros Adası’na getirilen bir kadın mülteci biri 9 aylık diğeri 9 yaşında 2 çocuğunu kaybettiğini söyledi. Bir başka kadın mülteci ise bağırarak limanda çocuğunu arıyordu. Kurtarılan mülteciler, çocuğun boğulduğunu gördüklerini ileri sürdüler. 29 mülteci ise yüzerek Bulamaç Adası’na çıktı. Cumartesi günü de Sisam (Samos) Adası açıklarında şişmeli bir botun batması sonucu kaybolan 4 mülteci tüm aramalara rağmen halen bulunamadı.

  Gelen mülteciler ‘buharlaşıyor’

  Mustafa OĞUZ/İZMİR, DHA

  BODRUM'dan ailesiyle Yunanistan'a geçmeye çalışırken, bindikleri botun batması sonucu cansız bedeni sahile vuran Aylan Kurdi'nin fotoğrafı, Avrupa'nın bu soruna bakışını değiştirip, kapıları açtı. Sığınmacıların İzmir'de toplanma merkezlerinden Basmane de bu nedenle hareketlendi.

  BUGÜN VAR YARIN YOK

  Yaklaşan kış öncesi Yunan adalarına geçmek isteyen çok sayıda sığınmacı 'yolculuk hazırlıklarına' başladı. Basmane Garı ve otobüs firmaları önüne çok sayıda Suriyelinin ya geldiği ya da sahil bölgelerine gittiği görüldü. Basmane esnafı parası olan Suriyelilerin Yunan adalarına gittiğini, dilenen, parası olmayanların ise kamplara gönderildiğini belirterek, "Aylan'ın fotoğrafından sonra büyük hareketlilik yaşanıyor. Gelenleri ertesi gün göremiyoruz" dediler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı