Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yine Durak kazanacak...

  Hürriyet Haber
  30 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mart 1999 - 00:01

  Ayşe ARMAN

  Haklısınız, Adana deyince kebap gelir insanın aklına. Ama aynı gün içinde, onlarca kebapçıya gitmek ve kırmamak için gidilen her mekanda kebap yemek, artık mide fesatı geçirdiğiniz bir anda da, sadece hemşerinize ayıp olmasın diye, ‘‘Peki bir lahmacun da sizde yiyeyim bari’’ şeklinde eklemek... Düşman başına!

  Anladınız, seçim nabzını Adana'da kebapçılarda tuttum.

  İşe sokak kebapçılarından başladım. Yaklaşık 3000 tane var onlardan Adana'da. Atatürk Parkı'nın bitişiğindeki ‘‘tablacı’’, ‘‘Acılı mı, acısız mı?’’ dedi. ‘‘Yok amca, seçimler için nabız tutmaya geldim’’ deyince de, ‘‘Biz kenar mahalleliyiz, Aytaç Durak deriz’’ dedi.

  Anlaşılan o ki, seçim rüzgarı henüz pek esmiyor Adana'da. Varsa yoksa, Belediye Başkanlığı seçimleri.

  Boşboşcular'ın yanındaki (Amerikan bit pazarlarına boşboşcu deniyor bizim orada) tablanın sahibi Selahattin Akkuş ise yorumunu şöyle yapıyor:

  ‘‘Genel seçimlerde oyum DSP'ye ama belediye seçimlerinde Aytaç Durak’’

  Neden mi deyince, kızdı: ‘‘Baksana etrafına! Böyle miydi Adana? Artık her akşam koşabiliyoruz. Otobanımız var. Metromuz da olacak. Etraf da yeşillendi. Bu adam yaptı bunları. Daha ne olsun!’’. Hüseyin, Oğuz ve Güngör kardeşlerin ortak olduğu Mas Kebapçısı, ki onlar da tablacı, genel seçimlerde oylarını Ecevit'e vereceklerini söylüyorlar ama Belediye Başkanı deyince yine Aytaç Durak. Kimsenin, daha önce de iki dönem Belediye Başkanlığı yapan Durak'ın ANAP'tan aday olmasını umursadığı yok. Döşeme Mahallesi tablacısı Ahmet Usta da kıymaları yoğururken, ‘‘Aytaç Durak’’ diye fısıldıyor, Bir başka kebapçı Adnan Balamir: ‘‘DSP'liyim ama Aytaç Durak’’ diyor. Ondan sonra dolaştığımız bütün kebapçılar da aşağı yukarı aynı şeyi söylüyor.

  Doğru, ben görmeyeli bizim ‘‘köy’’ değişmiş. Bir kere Seyhan Nehri yaşanılır bir hale gelmiş. Sonra Menderes Bulvarı mesire yeri haline getirilmiş; Millet piknik yapıyor, bisiklete biniyor. Ağaçlandırılmış, yolu tertemiz olmuş. Koşu parkurları var. Artık eşofmanlar giyiliyor, kanal boyunca koşuluyor. Şehir kuzeye taşınmış bir vaziyette.

  Yöneltilen tüm eleştirilere rağmen bu ‘‘yeni Adana’’ görüntüsü iki dönemdir Belediye Başkanı olan Aytaç Durak'a yarıyor. Çoğunluk ondan memnun. Belediye seçimlerinde sandıktan yine o çıkacağa benzer.

  Oysa, diğer partilerin adayları da güçlü. Ayhan Sarıoğlu DSP'nin adayı, Tekfen Grubu'nda, ‘‘Hızlı mühendis’’ diye anılıyor, önemli projelere imza atmış. Sonra Ertan Yülek var, Fazilet'in adayı. Alper Pişkin var MHP'nin adayı,sağlık sistemini örnek sistem olarak tüm Türkiye'ye kabul ettirmiş biri. Ziya Yergök, CHP'nin adayı, o da Baro Başkanı Adana'da. Çevresi geniş. Bir de DYP'den Serdar Öztekin var ki, en genç ve yakışıklı aday, Amerika'da eğitim görmüş.

  Tablacılardan sonra... Kebap ve lahmacun salonlarına yöneldim. Yüzevler Kebapçısı'nın ortaklarından Mehmet Aydoğdu, ‘‘Parti tutmam. Çalışan kazanır. Aytaç Durak buraya ayak basmamıştır ama o alır’’ diyor. Silindir Kebap ve Lahmacun Salonu'nun ortaklarından Selçuk Silindir, ‘‘Genel seçimlerde oyum DSP'ye. Ama belediye seçimlerinde Aytaç Durak'a’’ diyor ve ekliyor, ‘‘Kişisel olarak tanımam, görüntüsü aksi, gelip gitmez ama yaptığı işler her türlü defosunu kapatıyor.’’ Aynen Ağba Restaurant'tan Mahmut Ağba gibi: ‘‘Gelip gitmez ama Adana'ya çok şey verdi.’’ Bir de Menekşe Kardeşler kebapçısından Avni Menekşe var, ‘‘Adanalı olarak inkar etmemek lazım, biz Aytaç Durak'tan memnunuz!’’ diyor.

  Bunca nabızdan sonra ben de inkar edemem: Aytaç Durak yine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olacak.

  Genel seçimlerdeyse, memleketin hali neyse Adana'nın hali de o. Eskiye oranla DSP büyük atakta. Son zamanlarda Türkiye'de esen Ecevit rüzgarı Çukurova'nın da üzerinden geçmiş. Her üç ya da dört kişiden biri kolaylıkla DSP deyiveriyor. Bazı mahallelerde HADEP'in oy alması kaçınılmaz. Deprem sırasında Tansu Çiller'i halkın tepkisine maruz kalmasını yorumlayanlar, DYP'ye bu seçimlerde biraz daha az şans tanıyorlar. Diğerleri ANAP, MHP eski oy oranlarının biraz üzerine çıkabilirler. Beklenti öyle.

  Bana gelince... Uzun bir süre kebap yiye- meye-ceğim...  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı