Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Yimpaş’ta ilk tahsilat yapıldı, mağdurlara ödeme yolu açıldı

20 Haziran 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Haziran 2012 - 10:05

Kar payı vaadiyle binlerce gurbetçinin parasını kaptırdığı Yimpaş’tan ilk tahsilat gerçekleşti.

Almanya’da yaşayan H.Ö., 7 yıl önce açtığı davayı kazandı ve 68 bin liralık alacağını 196 bin lira olarak faiziyle birlikte icra yoluyla tahsil etti. Yimpaş’tan ilk tahsilat, patron Dursun Uyar’ın evine hacze gidilmesi üzerine gerçekleşti. Almanya’daki gurbetçilerin avukatlarından Acun Papakçı, benzer şekilde kazandıkları onlarca davanın gerekçeli kararları ulaştıktan sonra milyonlarca liralık alacak için Yimpaş ve patronu Dursun Uyar’ın tüm malvarlığına haciz koyduracaklarını, 1 haftalık yasal sürede ödeme yapılmaması halinde şirketin iflasını isteyeceklerini belirtti. Papakçı, “Yimpaş grubu ve patronu iflasa gidiyor, SPK hâlâ Yimpaş’ın borsada hisseleri işlem görsün diye çaba sarf ediyor, kurum görevini kötüye kullanıyor” dedi.

Yargıtay’dan döndü    

Yimpaş grubu ve patronu Dursun Uyar’dan yıllar sonra ilk tahsilat süreci şöyle gerçekleşti: “Gurbetçi H.Ö., yüksek kâr payı vaadiyle Yimpaş’tan aldığı 68 bin liralık hisse senedi bedelinin tahsili için 12 Mayıs 2005 tarihinde ihtarname çekti. İhtarın sonuç vermemesi üzerine Yimpaş Holding, Yimpaş İhtiyaç Maddeleri A.Ş. ve Dursun Uyar hakkında Aralık 2005’te Yozgat 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme 25 Eylül 2007 tarihinde “kar ve zararda ortaklık gereği paranın geri istenemeyeceği” gerekçesiyle davayı reddetti. H.Ö.’nun avukatı Acun Papakçı bu kararı 10 Ekim 2007 tarihinde temyiz etti. Yargıtay temyiz başvurusunu 17 Kasım 2009 tarihinde reddederek mahkeme kararını onadı. Avukat Papakçı 2 Aralık 2009 tarihinde karar düzeltme talebinde bulundu. Yargıtay 9 Nisan 2010 tarihinde karar düzeltme talebini kabul ederek dosyayı tekrar yargılama için mahkemesine gönderdi.

İlk tahsilat niteliğinde

Yozgat 2. Asliye Hukuk Mahkemesi 18 Ağustos 2011 tarihinde bu kez davayı iki ayrı bilirkişi raporunu gerekçe göstererek kabul etti ve 68 bin lira alacağın davalı iki şirket ve patronu Uyar’dan faiziyle birlikte tahsiline karar verdi. Kararla birlikte 16 Eylül 2011 tarihinde Yimpaş ve Dursun Uyar’a yönelik icra takibi başlatıldı, 15 Aralık 2011 tarihinde malvarlıklarına haciz konuldu. H.Ö.’nün avukatı Papakçı, 12 Kasım 2011 tarihinde Yimpaş ve Uyar hakkında iflas
davası da açtı. Dava ve sonrasında başlayan icra ve iflas sürecinde Yimpaş’ ın merkezi ile yönetim kurulu başkanı Dursun Uyar’ın evine hacze gidildi ve iflas talebinde bulunuldu. 6 Şubat 2012 tarihinde başlatılan icra takibinin durdurulabilmesi için faiziyle birlikte 196 bin lira alacağın 1 haftalık süre içinde icra müdürlüğünde depo edilmesi gerekiyordu. Grup şirketlerinden Aytaç Gıda Yatırım San. ve Tic. A.Ş., icra takibini durdurabilmek için 196 bin lirayı icra müdürlüğü kasasına yatırdı.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 20 Yorum }
 • Mehmet Alpaslan BOLAT 19.6.2012 23:46:41
  Bu yerler yok paralara haraç mezat satıldı malesef. Yeni ticaret kanunu bu konularda çok önemli bir adım. Şirketin hisselerine el koyulamamasının sebebi SPK'nın şirkete el koyması yoksa alacağı olan şirketlerden alabilirdi.Alttan alttan olanları da kaybeden şirketin başındakilere olacak olan.
 • Mehmet Alpaslan BOLAT 19.6.2012 23:26:49
  Son raddede Yimpaş saçmalıyordu zaten 250 mark yatıranın bir yakınını işe almayı taahhüt ediyordu bu zaten şirketi gereksiz işe yaramayan adamlarla doldurdu.İlk girenler zaten yatırdıklarını misli misli kar paylarından almıştı.Ama ana paralarını hala istemekteler.Kısaca Banker olayının tekrarı gibi.
 • Mehmet Alpaslan BOLAT 19.6.2012 23:23:45
  Zamanın da SPK bu konuya el atsaydı bu konu bu raddeye gelmeyecekti. Yimpaş'ın istanbul'da çok kıymetli arazileri ve fabrikaları vardı bazıları alacaklılara gitti.Şirket parasıyla şahısların üzerlerine gayrimenkuller alındı. SPK da son raddede el koyunca insanlar yatırdıkları paraları alamadılar.
 • Mehmet Alpaslan BOLAT 19.6.2012 23:21:09
  İnsanların mağduriyetlerini gidermesi gerek kanunlar bunun için var. Fakat burda bir durum tespiti yapmak lazım Dursun Uyar'ın başını çektiği bu oluşum öyle bir büyüdü ki bunlar da bu büyümeyi öngöremediler. Halka açık olmayan anonim şirket üzerinden insanlara hisse dağıttılar.
 • emrah aydın 19.6.2012 15:37:59
  Paralarını bu gibi insan ve kuruluşlara kaptıran insanlara hiç mi hiç acımıyorum hatta daha da ileri gidip iyi olmuş da diyebiliyorum zira bankaların o dönemde verdiği faizi az bulan veya cennette yer kaparım diye faizsiz kar ortaklığı dümenine yüksek kar payları ile girenlerin ben nesine acıyım.
 • banko for 19.6.2012 10:50:35
  Daha büyük dolandırmak için şimdi ufak paraları ödüyorlar.
Sayfa Başı
Haberlerkara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümAşk Laftan Anlamazaşk laftan anlamaz 22. bölümaşk laftan anlamaz yeni bölümaöfaöf sınav sonuçları