Yılmaz'dan SPK'ya destek: Arkanızdayım

Şükrü KÜÇÜKŞAHİN, Çiğdem TOKER
29.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Mesut Yılmaz, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) yeni Başkanı Muhsin Mengütürk'e, ‘‘Her türlü ticari ve siyasi baskıya göğüs gerin. Ben size her desteği vereceğim’’ dedi.

Yılmaz, yeni atanan Başkan Mengütürk ile Kurul üyeleri, Erdal Batmaz, Cemil Yılmaz, Prof.Dr. Ömer Laik, Cenap Öngel ve Cahit Sönmez'i kabul ederek bir süre görüştü. Yılmaz, basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmede, Başkan ve üyelere önemli mesajlar verdi. SPK'nın geçmişte, dış baskılara maruz kaldığını söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu:

‘‘Ama siz her türlü ticari ve siyasi baskıya göğüs gerin. Ben size her türlü desteği vereceğim, Geçmişte SPK dış baskılara maruz kaldı ama önemli ölçüde direniş gösterebildi. Ben sizden piyasalarla kavga etmenizi değil iletişim kurmanızı istiyorum.’’

Görüşmede, Anayasa Mahkemesi'nin daha önce iptal ettiği ve SPK'nın yetkilerinde önemli değişiklikler getiren 558 sayılı KHK ele alındı. Bu KHK'nin, aracı kurumları, bütün ortaklarının malvarlığıyla sorumlu tutması nedeniyle çok önemli olduğu vurgulandı ve iptalle doğan boşluğun mutlaka doldurulması gerektiği üzerinde duruldu. Görüşmede, ‘‘İki-ikibuçuk ay içinde, sektör temsilcilerinin görüşünü alarak yeni bir yasal düzenleme hazırlanması’’ konusunda görüşbirliğine varıldı.

Yılmaz-SPK görüşmesinde ayrıca, malla ilgili vadeli işlemler borsalarında bütün yetkinin SPK'ya ait olduğu da kaydedilerek, menkul kıymete dayalı ikinci borsa açılmasının düşünülmediği belirtildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı