Gündem Haberleri

  Yılmaz'dan mesajlar

  Hürriyet Haber
  20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Biz söyleyince inanmıyorlar, Paşa söyleyince inanırlar

  Kıvrıkoğlu'nun görüşleri kamuoyuyla örtüşüyor

  Orduya üslupta eskiye kayısla daha olumlu görüyorum

  Askerin ülkeyi yönetme çabası yok

  Küskünler hareketi uzun sürmez

  TSK ile genelde benzer ya da aynı düşüncelere sahibiz

  FP bile değişiyor, DYP ters bir çizgide kalamazdı

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun açıklamasını, ‘‘Biz söyleyince inanmıyorlar, belki Paşa söyleyince inanırlar. Eğer onların kaos çıkarma hakkı varsa, bizim de kaosu önleme hakkımız var’’ sözleriyle değerlendirdi.

  Yılmaz, dün Sinop'a giderken uçakta bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun açıklamasının, küskünler hareketini etkileyeceğini ifade etti. Yılmaz, ‘‘Bu hareketi uzun süre sürdüreceklerini sanmıyorum çünkü kendi içlerinde birlik yok’’ dedi. Kıvrıkoğlu'nun açıklamasının, rejim açısından bir sıkıntı yaratacağını düşünmediğini de vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

  ‘‘Türkiye'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görüş bildirmesi artık olağan hale geldi. Kıvrıkoğlu'nun görüşleri kamuoyunun büyük bir kesiminin görüşleri ile çakışıyor.’’

  ÜSLUBU DAHA OLUMLU

  ‘‘Ben Orgeneral Kıvrıkoğlu'nu üslup meselesinde de daha olumlu görüyorum’’ diyen Yılmaz, ‘‘Bundan önceki komutanlarla ne gibi üslup farkı var?’’ sorusuna, ‘‘Şu andaki şey, kurumsal görüş sınırını aşmıyor’’ karşılığını verdi.

  Yılmaz, askerlerin ülkeyi yönetmek gibi bir çabası olmadığını vurgulayarak, ‘‘Ama ülke yönetiminde Anayasal çizgiden sapma olmasın, siyasiler buna uysunlar istiyorlar. Bu zaten Siyasi Partiler Yasası ve milletvekili yemininin bir gereğidir’’ dedi. Partilerin buna göre kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğinin de altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti:

  FP BİLE DEĞİŞİYOR

  ‘‘Öncelikle de FP'nin kendine çeki düzen vermesi gerekir. Nitekim bazı FP yöneticilerinden gelen işaretler bunu teyit etmektedir. FP bile değişirken, DYP ters bir çizgide kalamazdı. Son işaretleri bu bakımdan olumlu görüyorum’’ dedi.

  ANAP Lideri'ne yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

  SORU: Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu'nun sözlerini nasıl karşılıyorsunuz?

  YILMAZ: Biz söyleyince inanmıyorlar. Belki, Paşa söyleyince inanırlar...Ben de, Sayın Ecevit de 15 gündür bunu söylüyorduk. Yapmak istedikleri kaostur. Eğer onların kaos çıkarma hakları varsa bizim de kaosu önleme hakkımız daha meşrudur.

  SORU: Bu açıklama küskünleri etkiler mi?

  YILMAZ: Etkiler tabii ama, onların bu hareketi sürdürebileceklerini sanmıyorum. Çünkü kendi içlerinde birlik yok. Duygusal ve tepkisel bir şekilde hareket ediyorlar.

  AYNI DÜŞÜNÜYORUZ

  SORU: Sizce bu açıklama rejim açısından bir sıkıntı yaratmadı mı?

  YILMAZ: Ben öyle almadım. Türkiye'de Silahlı Kuvvetler'in görüş bildirmesi artık olağan hale geldi. Eğer açıkladıkları görüşler, bizim görüşlerimizden farklı olsaydı, ben de bu farklılığı vurgulardım. Açıkladıkları görüşler zaten kamuoyunun büyük bir kesiminin görüşleri ile çakışan şeylerdir. Genelde benzer ya da aynı düşüncelere sahibiz. Üslup meselesinde de ben daha olumlu görüyorum son zamanlardaki tavırlarını.

  SORU: Üslup açısından bugünkü kadro ile daha önceki kadro açısından ne gibi farklılık var?

  YILMAZ: Şu andaki şey kurumsal görüş sınırını aşmamaya özen gösteriyorlar. Yönlendirici, dayatmacı bir tutumları yok.

  SORU: Cumhurbaşkanı bu işin neresinde?

  YILMAZ: (Gülerek) Tepesinde... Dünkü kesin tavrını koymadan benim kendisiyle iki yıl süren mesai beraberliğim oldu. Kendisinden farklı bir tavır beklemezdim. Buradaki tehlikeyi göreceği ve alması gereken tutumu alacağı konusunda hiçbir kuşkum olmadı.

  SORU: DYP yakın zamana kadar Ordu aleyhtarlığına dayalı bir politika yürüttü. DYP'nin Kıvrıkoğlu'nun açıklamasını olumlu karşılamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  ASKER YÖNETMEK İSTEMİYOR

  YILMAZ: DYP'nin daha önceki tavrı zorlama bir tavırdı. Oportünizmin gereği değil, parti çıkarını gözeten bir tavırdı ve Türkiye için zararlı bir tavırdı. Askerin siyasete müdahil olması konusunda en duyarlı olan siyasetçilerden biri benim. Ama ben askerle yakın bereberliğim içinde şunu gördüm ki, askerlerin zaman zaman bu konuda ortaya çıkan duyarlılığı temelde Anayasal çizginin dışına taşmıyor ve daha çok siyasilere bu konudaki görüşlerini hatırlatmakla sınırlı kalıyor. Askerlerin ülkeyi yönetmek gibi bir çabası yok. Ülke yönetiminde Anayasal çizgiden sapma olmasın, siyasiler buna uysunlar istiyorlar. Bu zaten Siyasi Partiler Yasası ve milletvekili yemininin bir gereğidir. Partilerin buna göre kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir. Öncelikle de FP'nin kendine çeki düzen vermesi gerekir. Nitekim bazı FP yöneticilerinden gelen işaretler bunu teyit etmektedir. Türkiye'de laikliği içine sindiremeyen siyaset anlayışı ndan en büyük zararı da devletin şeklini değiştirmek, devleti idare etmek niyetinde olmayan samimi dindarlar görmüştür. Onların da bu konuda samimi bir girişim içinde olduğunu ve FP'ye daha mesafeli baktıklarını görüyoruz. Bu da, bu seçimde FP'ye oy kaybettirecektir.

  SORU: FP seçimde ne sonuç alır?

  YILMAZ: 1995'in altında kalacaklarını tahmin ediyorum. Belediye seçimlerinin, milletvekili seçimleri ile birlikte yapılması daha büyük oy kaybına uğramalarını önleyecektir.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı