Dünya Haberleri

  Yılmaz'dan barış mesajı

  Hürriyet Haber
  08.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ürdün'den İsrail'e geçen Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'nin Ortadoğu Barış Süreci'ni desteklediğini belirterek, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini söyledi.

  Yılmaz, Soykırım Müzesi'ni ziyaretinin ardından, Başbakanlık'a geçti. Yılmaz, burada İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından askeri törenle karşılandı. İki başbakan daha sonra ortak bir açıklama yaptı. Türkiye'nin tüm bölgede istikrar isteyen bir ülke olduğunu belirten Yılmaz, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinin bölge barışı ve istikrarı açısından da önemli olduğunu belirtti. Yılmaz şöyle konuştu:

  ‘Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, Türkiye-İsrail ilişkileri, gelişme konusunda büyük bir potansiyele sahiptir ve kimseye karşı değildir. Ülkelerimiz arasında imzalanmış serbest ticaret anlaşması var. Bu çerçevede, ekenomik ilişkilerimizin hızla gelişeceğini ve yakın bir tarihte ticaret hacmimizin 2 miyar dolara ulaşacağını umuyorum. Ortadoğu Barış Süreci’ni destekliyor ve bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.'

  Başbakan Yılmaz, daha sonra da Netanyahu'yu Türkiye'ye davet etti. İsrail Başbakanı Netanyahu da iki ülkenin demokrasi, istikrar ve ekonomik refahın sağlanması gibi ortak hedefleri bulunduğunu söyledi. Türkiye ile İsrail arasında sağlanan işbirliği ile bu hedeflere varılabileceğini anlatan Netanyahu, ‘Bu işbirliğinin herkese açık olduğunu vurgulamak isterim’ dedi. Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak, modern bir ülke haline getirdiğini, İsrail'in de Türkiye gibi, yönünü Batı'ya döndüğünü anlatan Netanyahu, iki ülkede yaşanan bu değişimin, bölgede iki büyük demokrasiyi ortaya çıkardığını kaydetti. Netanyahu, Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı'nda Yahudiler'e kucak açmasını hiçbir zaman unutmayacaklarını da sözlerine ekledi.

  Mesut Yılmaz Soykırım Müzesi’ni gezdi

  Başbakan Mesut Yılmaz İsrail’e yaptığı resmi gezi sırasında, İkinci Dünya Savaşı kurbanları için yapılan, Kudüs’teki Yad Vaşem Soykırım Müzesi’ni de gezdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı