Yılmaz'a ‘kriz komutanı’ yetkisi

Hürriyet Haber
02.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Mesut Yılmaz, Bakanlar Kurulu'ndan Rusya'da meydana gelen ekonomik kriz ve alınacak önlemler konusunda karar alma ve açıklama yetkisi aldı. Yılmaz, konunun hassasiyeti nedeniyle tüm bakanlara da ekonomiyle ilgili konularda açıklama yapmama, görüş bildirmeme talimatı verdi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Rusya'dan kaynaklanan ve dünyayı etki altına alan ‘‘Dünya Ekonomik Krizi’’nin Türkiye'yi en az ölçüde etkilemesi için dizginleri eline aldı. Bakanlar Kurulu'ndan ‘tam yetki’ alan Yılmaz, ilk iş olarak, konunun hassasiyeti nedeniyle tüm bakanlara ekonomiyle ilgili konularda açıklama yapmama, görüş bildirmeme talimatı verdi.

Yılmaz, dün toplanan Bakanlar Kurulu'ndan aldığı bu yetkiden hemen sonra, gece ekonomiden sorumlu bakanlarla geç saatlere kadar toplantı yaptı. Bu toplantıda alınan kararları, ekonomiden sorumlu bakanları ve ekonomi üst düzey bürokratlarını da yanına alarak bizzat Başbakan açıklayacak. Bugün de Bankalar Birliği üyeleri ile bir araya gelip önlemleri tartışacak Yılmaz, bankacılık ve finans sektörünün görüşlerini alarak, hükümetin aldığı ve düşündüğü önlemler hakkında bilgi aktaracak. Bu nedenle Yılmaz'ın bugün yapacağı açıklamalarla, temaslarının başta Borsa'da olmak üzere, piyasalarda rahatlama yaratmayı hedeflediği bildirildi.

Yılmaz, basın toplantısında yapacağı açıklamaları, dün akşam biten Bakanlar Kurulu toplantısında üyelere açıkladı. Toplantıda, hükümetin ve ekonomi bürokrasinin başarı ve direncini vurgulayan Yılmaz, dünyayı sarsan büyük ekonomik krizin merkez üssünün, Türkiye'nin en büyük ekonomik ve ticari partnerlerinden biri olduğu halde, Türkiye'nin krizden en az etkilendiğini vurguladı.

KONUŞMA YASAĞI

Yılmaz, daha sonra, ekonomiden sorumlu bakanlarla yapacağı toplantıda alınan kararlarla ilgili olarak kurulun kendisine ‘tam yetki’ vermesini ve alınacak kararların arkasında durmasını istedi. Bakanlar Kurulu oy birliği ile Yılmaz'a karar alma ve açıklama yetkisi verdi. Yılmaz, yetkiyi aldıktan sonra, ilk iş olarak, konunun hassasiyeti nedeniyle, bakan arkadaşlarından, ekonomi ile ilgili konularda görüş belirtme, açıklama yapma yasağı koydu. Yılmaz, kriz aşılana kadar bu karara tam uyum da istedi.

AÇIKLAMALAR BUGÜN

Bakanlar Kurulu'nda Bakan Taner, ağustos enflasyonunun da temmuz enflasyonu kadar çıktığını, 3 Eylül'de açıklanacak kesin enflasyon rakamları ile yıllık enflasyonun yüzde 60 oranına düştüğünü anlattı. Taner, bu başarının Türkiye'yi de etkileyen dünya ekonomik krizine rağmen olduğunu anımsattı. Başbakan Yılmaz'ın da, bugünkü basın toplantısında enflasyona karşı verilen kararlı mücadele konusunda da geniş açıklamalar yapacak.

Borsanın kumar, oyun merkezi gibi görülmemesi gerektiğini de belirten Yılmaz, ‘‘Böyle bir anlayışı borsadan çıkarmak gerek. Burası kendine göre kuralları ve işleyişi olan bir kurum. Bunun için ne önlemler alınabilir, bir bakmak lazım’’ değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlar Kurulu balıkçıların kredi borçlarını ise AB'den gelen ithalat yasağını da dikkate alarak 1 yıl süreyle erteledi. Balıkçıların 7 trilyon hacmindeki krediden 4 trilyonunu kullandıkları, borcunu ödeyemeyenlerin oranının ise yüzde 20 olduğu bildirildi.

Kararlar yürürlüğe girdi

Başbakan Yılmaz’ın piyasaları rahatlatmaya dönük, geçen hafta cuma günü açıkladığı ekonomik önlemler kapsamındaki Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararlar kapsamında, banka ve sigorta muameleleri vergisi oranları yüzde 5'ten yüzde 1'e indirildi.

Tam mükellef bankalara ödenen mevduat faizlerinden yapılan tevkifat oranı yüzde 6'dan yüzde 0'a indirildi.

Gelir Vergisi Kanunu'nun Bakanlar Kurulu'na verdiği yetkiye dayanarak, bankalara ödenen mevduat faizlerinden yapılan stopaj oranı da yüzde 6'dan yüzde 0'a düşürüldü.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı