"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Yılmaz ve Baykal'dan beklenen

Sedat ERGİN

Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bugün yapacakları görüşme, hükümetin geleceğini ve siyasi istikrar sorununun doğrultusunu şekillendirecek olması bakımından büyük önem taşıyor.

Yılmaz ile Baykal'ın Meclis'ten geçirilecek bir dizi yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya varmaları halinde TBMM'nin haziran ayı sonuna kadar yoğun bir çalışma temposuna girmesi mümkün olacaktır.

Bu uzlaşı, hem hükümet, hem de CHP Genel Başkanı açısından hayati değerdedir.

Hükümet, bu takdirde TBMM'yi çalıştırma yeteneğini göstererek, muktedir olduğunu kanıtlayacak; atalet içinde davrandığı yolundaki eleştirileri geçersiz kılabilecektir.

Hükümetin muhtemel başarısından CHP'nin kaybedeceği bir şey yoktur. Çünkü, başarıya ortak olacaktır. Ayrıca, ülkenin istikrarını gözeten yapıcı bir muhalefet anlayışıyla yalnızca puan toplayacaktır.

* * *

Bugünkü koalisyon hükümeti, geride bıraktığımız sekiz ay boyunca ayakta kaldıysa, bunu CHP'nin verdiği değerli desteğe borçludur.

Bununla birlikte, CHP liderinin zaman zaman yaptığı ani çıkışlar ve gündeme getirdiği erken seçim talepleri, hükümet karşısında ne yapmak istediği konusunda Türk kamuoyunda ciddi tereddütler yaratmıştır.

Baykal'ın bu tür iniş çıkışları olmayan, yapıcı bir çizgiye yönelmesi, hükümetin becerisinin sınanabileceği bir zemin yaratabilir.

CHP lideri, siyaseti bu zemine çektiği takdirde, hükümetin yolsuzluklar karşısındaki tutumunu istediği gibi eleştirmekte serbesttir.

Zaten bir muhalefet partisi olarak kendisinden beklenen de budur.

Sonuçta, bir yandan siyasi istikrara katkıda bulunan, diğer yandan yolsuzluk olaylarının üzerine kararlılıkla giden iki eksenli bir strateji, CHP açısından en uygun politika olarak beliriyor.

Baykal'ın önceki günkü grup konuşmasında sarf ettiği ‘‘ANAP ne zaman iktidara gelse yolsuzluklar artar ve yaygınlaşır. Aynı hamam aynı tas, sadece tellaklar değişmiştir’’ şeklindeki sözleri, bu stratejinin açık bir işareti olarak görülebilir.

* * *

Baykal bu sözleriyle, ANAP lideri Mesut Yılmaz'ı, yolsuzluklar ve haksız kazançla özdeşleştirilen Özal döneminin bir ‘‘doğal uzantısı ve temsilcisi’’ olarak gördüğünü kayda geçirmiştir. Baykal, kendisine ana rakip olarak gördüğü Yılmaz'ı bundan böyle bu noktada ‘‘vurmaya’’ çalışacaktır.

CHP lideri, inandırıcı olabilmek için elinde ne belge varsa, zaman kaybetmeden ortaya koymalıdır.

Ancak Yılmaz'ı eleştirirken insaf ölçülerinin dışına da çıkılmamalıdır. Bu çerçevede Baykal'ın konuşmasında, Çiller dönemini unutkanlıkla geçiştiren hoşgörülü bir çizgiye kaymış olması düşündürücüdür.

Buna karşılık, siyasi kariyerini bugüne dek Özal'dan farklılığı ve dürüstlüğü üzerine inşa etmiş olan Mesut Yılmaz'ın da her zamankinden daha dikkatli ve özenli davranmasında yarar vardır.

Bu dikkatin ölçüsü, bayram tatillerinde aile dostu işadamlarıyla yemek yeme lüksünden vazgeçmek gibi bir özveriyi de zorunlu kılabilir.

Türk toplumu, görüntü konusunda çok hassastır.

X