Gündem Haberleri

  Yılmaz tutarsız

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DSP'li Uluç Gürkan, ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın tutarsız konuşmalarıyla hükümete zarar verdiğini söyledi. ANAP'ın şaibeli parti olduğu anlatan Gürkan, Ecevit'ten Yılmaz'ın kulağını çekmesini istedi.

  DSP Ankara Milletvekili Uluç Gürkan, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, hükümeti eleştirmesinden yakındı. Gürkan, ekonomideki pek çok yolsuzluğun, Yılmaz ve arkadaşlarıyla ilişkilendirilmesinin ‘tesadüf’ olamayacağını belirterek, Ecevit'ten, ‘Biraz Yılmaz’ın ve ANAP'ın kulağını çekmesini' istedi. Gürkan'ın, 5 dakikalık konuşması sırasında milletvekillerince defalarca alkışlanması dikkat çekti.

  ECEVİT'İ KISKANIYOR

  Gürkan dün DSP Meclis Grubu'nun basına kapalı bölümünde gündem dışı söz aldı. Gürkan ANAP Lideri'nin, hükümetin küçük ortağı olmasına rağmen, bazen hükümetin dışındaymış gibi konuşmasından yakındı. Yılmaz'ı, Baykal ve Cindoruk gibi davranmak ve Ecevit’in başarılarını kıskanmak' ile suçlayan Gürkan, ‘‘Tutarsız konuşmalarıyla hükümete zarar veriyor. Muhalefet partisi gibi siyasi rant peşinde koşuyor’’ dedi. 56'ncı hükümet döneminden bu yana ekonomi alanında önemli yolsuzlukların yaşandığını, günümüzde de bunların değişik platformlarda sürdüğünü kaydeden Gürkan, şunları söyledi:

  ANAP ŞAİBELİ PARTİ

  ‘‘Yılmaz sürekli olarak içinde bulunduğu hükümeti eleştiriyor. Oysa geçmişten bu güne yaşanan bütün yolsuzluklar, Yılmaz ve arkadaşlarıyla ilişkilendiriliyor. Bunların hepsinin tesadüf olması mümkün değil. ANAP şaibeli bir parti ve bakanlıklarıda politik ve şaibeli atamalar yapılıyor. Belediye başkan ve milletvekili adaylarını bürokrasiye yerleştiriyor. İddialar doğru yanlış bilinmez ama hep ANAP ile ilgili oluyor.’’

  KULAĞINI ÇEKİN

  Gürkan konuşmasının sonunda Ecevit'e seslenerek, ‘‘Yılmaz ve ANAP'a fazla hoşgörülü davranıyorsunuz. Onlar bu hoşgörünüzü hak etmiyorlar. Size güveniyoruz. Bu yolsuzlukların üzerine gidin ve gereğini yapın. Artık bu konuda biraz Yılmaz'ın ve ANAP'ın kulağını çekin’’ talebinde bulundu.

  Ecevit, Gürkan'ın konuşmasını sessizce dinledi ve bir yanıt vermedi. DSP'li milletvekilleri ise 5 dakikalık konuşması sırasında defalarca Gürkan'ı alkışlayarak, ANAP'tan rahatsızlık duyduklarını açıkça ortaya koydular.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı