Gündem Haberleri

  Yılmaz: Tepeden inme kotalarla kadın sorunu çözülmez

  Hürriyet Haber
  22.12.2001 - 17:47 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, kadınların, toplumda hak ettikleri konuma gelmeleri için gereken değişimi bizzat kendilerinin başlatmaları gerektiğini belirtti. Yılmaz, "Kadın örgütlerimizin toplumdan uzak, toplumun sorunlarına bigane salon kuruluşları, etkisiz gruplar olmaktan kurtulmaları şarttır" dedi.

  Yılmaz, Büyük Anadolu Oteli`nde düzenlenen ANAP Kadın Kolları 1. Olağan Kongresi`nde yaptığı konuşmada, ANAP`ın, kadın kolları büyük kongresini yapan ilk parti olduğunu söyledi.

  Kadınları ihmal eden ve dışlayan bir siyasi partinin, sadece toplumun yarısına sırtını dönmekle kalmamış, ``yarım bir parti`` haline gelmiş olacağını belirten Yılmaz, ``gelecek yönetimi`` projelerinin en önemli unsurlarından birinin de kadınları siyasette etkin kılarak, ulusal potansiyeli ikiye katlamak olduğunu kaydetti.

  Türk kadınının kağıt üzerinde kendine tanınan bütün haklara rağmen, yıllardır siyasetten ve asıl toplumsal konumundan uzak tutulduğunu ifade eden Yılmaz, ANAP iktidarıyla birlikte her alanda olduğu gibi kadın konusunda da büyük bir dönüşüm yaşandığını söyledi. Mesut Yılmaz, ANAP iktidarının bitmesiyle değişim sürecinin kesintiye uğradığını savunarak, ``Bütün kadınlarımız hala sosyal ve ekonomik hayatta hak ettiklerinden çok daha az yer alabilmektedirler`` dedi.

  TOPLUM SORUNLARINA BİGANE SALON KURULUŞLARI

  Hedeflerinin, kadınları, iş hayatından siyasete kadar her alanda Türkiye`nin lokomotif gücü haline getirmek olduğunu dile getiren Yılmaz, yasal kurallarla, tepeden inme kotalarla, kontenjanlarla kadın sorunlarının çözümünün mümkün olmadığını kaydetti.

  Yeni Medeni Kanun`un taslak hazırlık çalışmalarından Meclis`te sonuçlanmasına kadar ki her aşamada ANAP`ın büyük katkısı ve desteği olduğunu anlatan Yılmaz, ancak Medeni Kanun`un da tek başına yeterli olmadığını söyledi. Mesut Yılmaz, ``Kadının toplumda hak ettiği konuma gelmesi için gereken değişimi kadınlarımız bizzat kendileri başlatmak durumundadırlar. Kadın örgütlerimizin toplumdan uzak, toplumun sorunlarına bigane salon kuruluşları, etkisiz gruplar olmaktan kurtulmaları şarttır`` diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı