Gündem Haberleri

  Yılmaz tehlike atlattı

  Hürriyet Haber
  20.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz ve beraberindekiler dün Silivri'den İstanbul'a gelmek üzere havalanan Puma tipi helikopterde ölümle burun buruna geldiler. İki motorundan biri deniz üzerinde devre dışı kalan helikopter, saniyelerle yarışarak karaya döndü ve zorunlu iniş yaptı.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ı taşıyan Puma tipi polis helikopteri dün Silivri yakınlarında büyük bir tehlike atlattı. 30 knot (saatte yaklaşık 55 kilometre) hızla esen fırtınada kalkış yapan helikopterin ‘2 numaralı motor’ olarak adlandırılan sağ motoru 15 dakika sonra Silivri açıklarında deniz üzerindeyken arızalandı. Helikopter büyük bir sarsıntı geçirdikten sonra yükseklik kaybetmeye başlayınca derhal karaya yönelerek tek motorla TPAO tesislerine zorunlu iniş yaptı.

  Başbakan Yılmaz, Devlet Bakanları Eyüp Aşık, Cavit Kavak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, milletvekilleri Yüksel Yalova, Bülent Akarcalı, İstanbul Valisi Kutlu Aktaş ve diğer yetkililerin bindiği, İçişleri Bakanlığı'na ait, Puma tipi polis helikopteri saat 17.15'te Lüleburgaz'da, Zorlu Linen Fabrikası bahçesinden havalandı. Yılmaz, Silivri'den açılışlar sonrası helikopterle ayrılırken TPAO'nun denizde bulunan platformunu görmediklerini, onun için helikopterin platformun yakınından geçmesini istedi. Helikopter TPAO platformunun yakınına geldiğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de kulaklık takarak Başbakan Yılmaz'a platform hakkında bilgi vermeye başladı.

  MOTORUN BİRİ GİTTİ

  Saat tam 17.30'da Başbakan'la Ersümer'in konuşmasının arasına helikopter pilotu girdi. Sarsıntı ile beraber Yılmaz ile Ersümer pilotun şu cümlesini duydular:

  ‘‘Motorun biri gitti.’’

  Pilot sözlerine şöyle devam etti:

  ‘‘Arıza yüzde 97 düzeyinde. Yüzde 98'e kadar gidebiliriz. Ama 98'e ulaştığında tehlike var. Hemen iniş yapıyorum.’’

  Bu sözler üzerine birbirlerine bakan Yılmaz ile Ersümer, karşılıklı göz işaretleri ile ‘‘arkadakilere belli etmeyelim’’ anlamında işaretleştiler. Bu sırada arızalı motordan kuvvetli bir çarpma sesi geldi. Bunun da diğer motorun tek başına devreye girmesinden kaynaklandığı belirtildi. Bu sırada helikopterin içindeki kırmızı alarm ışıkları da yanıp sönmeye başladı.

  Pilot bu sırada tekrar devreye girerek ‘‘Birkaç saniye bile önemli karaya yöneliyorum’’ dedi. Başbakan Yılmaz da motor gürültüsü artınca soğukkanlı bir biçimde, arkada oturan Devlet Bakanı Cavit Kavak ve diğerlerine dönerek iki eliyle ‘‘Sakin olun’’ işareti yaptı. Aşırı gürülte nedeniyle sesi duyulmayan Yılmaz, ağız hareketleri ile de bu sözlerini tekrarladı. Helikopter Silivri yakınlarına gelindiğinde pilotlar helikopterin alçalmaya başlaması nedeniyle hemen dönüş yaparak, Yılmaz'ın sabahleyin açılışını yaptığı tesislere güvenli bir iniş gerçekleştirdiler.

  Yılmaz, helikopterden iner inmez uçak korkusu olan Bakan Kavak'ı sakinleştirmeye çalıştı. Benzi sararmış olan Kavak'a, Yılmaz, önce ‘‘Geçmiş olsun’’ dedi, sonra da ‘‘Motorun teki gitmiş’’ dedi. Yılmaz, sadece bekçilerin bulunduğu tesislerden içeri adım attıklarında ise ‘‘Şimdi bir kahve içeriz’’ diyerek soğukkanlı hareketlerini sürdürdü.

  Bu sırada İstanbul'a dönmekte olan makam otomobilleri hemen Silivri'ye çağrıldı. 45 dakika bekledikten sonra karayoluyla Swissotel'e gelen Yılmaz, kendisine geçmiş olsun diyenlere, gülümsedi. Milletvekili Bülent Akarcalı, olayla ilgili olarak, ‘‘Lüleburgaz'dan kalkış yaptıktan sonra Silivri'de doğalgaz tesislerini gördüğümüz anda, deniz üstündeyken sarsıntı oldu, irtifa kaybettik. İniş yapmak zorunda kaldık’’ dedi.

  Uzman: Allah korumuş

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın helikopterindeki arızayı değerlendiren bir uzman, ‘‘Teknik inceleme sonucu belli olacak bir nedenle helikopterin motorlarından birisi arıza yapmış. İki motor da aynı güç kaynağından beslendiği için diğer motor da etkilenmiş ve zorunlu iniş yapmışlar. Helikopter daha yüksekte uçsaydı ve rüzgarın şiddeti daha fazla olsaydı paller (pervane) helikopteri havada tutamayabilir ve Allah korusun helikopter çakılabilirdi’’ dedi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü hizmetine 1992 yılında giren iki motorlu Puma helikopterleri 3'ü mürettebat 19 kişi taşıyabiliyor.

  Helikopterin motoru havada arızalandı

  Başbakan Yılmaz ve beraberindeki bakanları taşıyan İçişleri Bakanlığı'na ait Puma tipi polis helikopteri, İstanbul'a dönüşte arıza yaptı. Marmara Denizi üzerinde motorlarından biri bozulan ve alarm lambaları yanmaya başlayan helikopter, TPAO pistine zorunlu iniş yaptı. Yılmaz ve beraberindekiler karayoluyla İstanbul'a döndüler. Olay anında soğukkanlılığını yitirmeyen Başbakan Yılmaz, Swissotel'e girişinde kendisine geçmiş olsun diyenlere, gülümsemekle yetindi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı