Gündem Haberleri

  Yılmaz, prens seçiyor

  Hürriyet Haber
  31.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz, en az 10 ilde ayrılan kontenjan sıralarına, mutlaka Meclis'e girmesini istediği, ancak şansı az olanları yerleştirecek. Yılmaz İstanbul, Ankara ve izmir'de de özel kontenjanlar alacak.

  ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz'ın ‘transferler ve bürokrat kökenli adaylara’ yer bulmasını kolaylaştırmak için, kontenjandan aday gösterilecek yerleri belirledi. Yılmaz, en az 10 ilde ayrılan kontenjan sıralarına, ‘seçilme şansı az olan, ancak mutlaka Meclis’e girmesini istediği' adaylarını yerleştirecek.

  Yılmaz'ın Almanya ziyaretinin ardından ANAP Başkanlık Divanı'nın ilk toplantısında, önseçim yapılacak iller ve kontenjan adaylar için düşünülen sıraları belirlendi. Parti, 28 ilde genel merkezin gözetiminde ön seçim yapacak. İlk uygulama, bugün Yalova'da gerçekleştirilecek. Ön seçim yapılmayan illerde milletvekili adayları, teşkilatın istekleri, kamuoyu araştırmaları ve adayların özellikleri dikkati alınarak, genel merkez tarafından belirlenecek.

  ÖNEMLİLERE ÖZEL SIRA

  Yılmaz'ın diğer partilerden ANAP'a transfer olan milletvekilleriyle bürokrat kökenli aday adaylarına yer bulmasını sağlamak için de bazı illerde kontenjandan belirlenecek sıralar saptandı. Yılmaz, Balıkesir'de 2, Bolu'da 2, Edirne'de 1, Eskişehir'de 1, Kocaeli'de 1, Samsun'da 2, Tokat'ta 2'nci sıraları ‘kontenjan adayları için’ kullanacak. Ayrıca, İstanbul, İzmir ve Ankara'da da Yılmaz özel kontenjanlar alacak. İstanbul'un ön seçim yapılacak iller arasında olmasına rağmen kontenjan aday belirlenmesini sağlamak için değişik bir yöntem geliştirildi. Partili delgeler İstanbul için bölge ayırımı yapmadan 10 aday seçecekler. Bunlar yüzde 100 kazanma ihtimali olan yerlere yerleştirilecek. Bunun dışındaki yerler, Yılmaz'ın isteğine göre dizayn edilecek.

  BÜYÜKŞEHİR SANCISI

  Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Işılay Saygın'ı ikna etmek için son kez görüşme yapacak. Saygın'ın İzmir'in ilçelerine istediği adayların konulması için pazarlık yaptığı belirtiliyor. İstanbul'da ibre Ali Talip Özdemir'den yana görünürken, jAdana'da Aytaç Durak, Bursa'da Erdem Saker'in adaylığı kesinlik kazandı.

  Her konuda uzlaşıyorlar

  DSP Lideri Ecevit ile ANAP Lideri Yılmaz arasında 55. hükümette görülen uzlaşmacı tutum bugün de devam ediyor. Hemen her konuda mutabık kalan bu uyumlu ikili, dün yapılan 45 dakikalık görüşmeden de uzlaşmayla ayrıldı. Yılmaz, yerel seçimlerin iki turlu yapılması ve bankalar yasa tasarılarının Meclis’ten geçmesi için hükümete destek vereceklerini söyledi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı