Gündem Haberleri

  Yılmaz: Polis laçka

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz, Türkiye'de sorunların uzun zaman çözülememesinin ilk adreslerinden birinin medya olduğunu söyledi. Yılmaz, ‘‘Medyada ciddiyetsiz tartışmalar yapılıyor. Bunun benzeri Vaga Duga'da bile görülemez’’ dedi.

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ‘Türkiye’nin sorunlarının ilk adreslerinden birinin medya olduğunu' iddia ederek, bunun ‘Afrika’nın Vaga Duga'sında bile görülemeyeceğini' söyledi. Yılmaz dün ANAP Grup toplantısında, özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

  MEDYADAKİ TARTIŞMALAR

  Türkiye'de önemli gelişmeler yaşanırken, medyada boş tartışmalar yapılıyor. Öne çıkarılan meselelerin benzerleri Vaga Duga'da bile görülemez.

  POLİSE DİSİPLİN

  Suç örgütleriyle mücadele tasarısı mücadeleyi kolaylaştıracak. Telefon dinleme hakim kararına bağlanacak, suç örgütlerinin içine ajan yerleştirme, tanık koruma gibi düzenlemeler getirecek. Mücadelede bir ayak da, emniyetin kendi içinde disipline kavuşturulması, laçkalıktan kurtarılmasıdır. Gangsterlerle, mafya ile iç içe girmiş polisler olduğu unutulmamalı.

  PARANOYA

  Dış politikada Kıbrıs'tan, Ortadoğu'ya, Balkanlar'dan Kafkasya'ya kadar çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Ülke içindeki paranoya görüntüsü veren tartışmalar, uluslararası arenadaki gücümüzün kırılmak istenmesi açısından da değerlendirilmeli.

  GÜNEYDOĞU SORUNU

  Güneydoğu'daki ayrılıkçı terör sorunu sadece ekonomik sorunlarla izah edilemez. Oradaki ekonomik sorunlar başka bölgelerde daha ağır olarak var. Uluslararası süreçteki gibi, Türkiye'de de köken anlayışına bağlı siyaset anlayışı etkili oldu. Türkiye'nin esas sorunu, vatandaşlık kurumunu yerleşik hale getirememesi, vatandaşlığın Türk Devleti tarafından gerekli saygınlıkla karşılanamamasıdır. Cumhuriyetin temeli bu nedenle zayıf kalmış, olumsuz çabalara açık hale gelmiş. Bütün insanlarımıza insanca yaşama şartlarını sağlamak, temel hak ve hürriyetleri tam anlamı ile yerleştirmek, koruma altına almak gerek.

  Vaga Duga neresi

  ANAP Lideri Yılmaz, grup toplantısında konuşurken şöyle bir cümle kullandı: ‘‘Bunların benzerini Afrika'nın Vaga Duga'sında bile göremezsiniz.’’ Yılmaz'ın yaptığı benzetmede geçen Vaga Duga ülkesi neresiydi? Afrika'da bu isimde bir ülke yok. Yılmaz'ın telaffuz ettiği isim acaba Burkino Faso'nun başkenti Uagadugu olabilir miydi? Uagadugu, eski adı Yukarı Volta olan Burkino Faso'nun en büyük şehri ve başkenti. Yılmaz, Vaga Duga ismini, Burkina-Faso'nun başkenti Vaga Duga'da yapılan İslam Örgütü toplantısına katılan Devlet Bakanı Keçeciler'in geziyle ilgili kendisine bilgi verdiği sırada öğrenmiş.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı