Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yılmaz: PKK yatakçılarına da af gelecek

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.12.2000 - 00:01

  ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin geleceği için projesi olmayanların, ''Türkiye'yi geçmişin korkularına hapsetmenin peşinde olduklarını'' söyledi. Kilis'te açıklama yapan Yılmaz, PKK'ya yardım ve yataklık suçundan hapiste bulunanların da Anayasa'nın 169'uncu maddesinde yapılacak bir değişiklik ile af kapsamına alınması için liderlerle anlaştıklarını belirtti.

  Yılmaz, beraberinde devlet bakanları Rüştü Kazım Yücelen, Edip Safder Gaydalı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ile sabah, karayoluyla Gaziantep'ten Kilis'e hareket etti. Yılmaz, Kilis'e giderken Şahinbey Anıtmezarı'nı ziyaret etti. Daha sonra Seve Barajı'nın temel atma törenine katılan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, barajın 2002 yılı Ekim ayında tamamlanmasının öngörüldüğünüsöyledi. Dün açılışı yapılan Birecik Barajı'nın zamanından önce tamamlandığını anımsatan Yılmaz, Seve Barajı'nın da 2002 Yılı Ekim ayına kalmadan Kilislilerin hizmetine gireceğini umduğunu söyledi.

  Türkiye'nin, geçmişin tartışmalarının gölgesinde, günü yaşayan, günü birlik yaşayan bir ülke olmaması gerektiğine dikkati çeken Mesut Yılmaz, Türkiye'nin, bugünün ışığında geleceği tartışan bir ülke olması gerektiğini bildirdi. Temeli atılan barajın gelecek için yapılan çalışmalara örnek teşkil ettiğini söyleyen Yılmaz, barajın, Kilis'in 15 yıllık su ihtiyacını karşılayacağını kaydetti. Yılmaz, 15 yıl sonra Afrin Barajı'nın da devreye gireceğini belirterek, bunun çalışmalarını da şimdiden tamamlamak zorunda olduklarını ifade etti.

  Seve Barajı'nın, Kilis'in su ihtiyacını karşılayacağı gibi, 14 bindönüm alanda da sulu tarıma geçilmesini sağlayacağına işaret eden Yılmaz, sulu tarıma geçilmesinin, çiftçinin bugünün raiçleriyle dönüm başına gelirinin 90 milyon lira artması anlamına geleceğini bildirdi.

  ''YÜZÜMÜZÜ GERİYE ÇEVİREMEYİZ''

  Kısır çekişmelerle Türkiye'nin bir yere varamayacağını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin, ancak bu tür projelerle kalkınıp zenginleşeceğini kaydetti.

  Yılmaz, şöyle konuştu:

  ''Türkiye'nin geleceği, Türk insanının istikbali için hayırlı olanher işin arkasında olacağız, sonuna kadar destekçisi olacağız. Türkiye'nin geleceği için hiçbir projesi olmayanlar, ülkeyi geçmişin korkularına hapsetmenin peşindedirler. Ekonomide, yönetimde, demokraside ve diğer tüm alanlarda, Türkiye olarak yüzümüzü geriye çeviremeyiz. Geleceğe dönmek demek, Batı'ya dönmek, Avrupa'ya dönmek demektir. Onların standartlarına ulaşmayı hedeflemek demektir. Bana göre ülke bütünlüğümüzü korumanın da milli bütünlüğümüzü muhafaza etmenin de en sağlıklı yolu budur. Türkiye için en büyük tehlike ekonomide ve demokraside geri kalmaktır. Devletiyle vatandaşı bütünleştirememektir. Dünyadan kopmaktır, içine kapanmaktır.''

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer de içme suyu barajlarına büyük önem verdiklerini bildirdi. Seve Barajı'nın yapımının özel olarak takip edildiğini, bunun nedeninin de hızlı bitmesini sağlamak olduğunu ifade eden Ersümer, ''Kilis'te yaşayan her vatandaşın 1 bardak suya ihtiyacı var deniliyor. Biz, bu 1 bardak suyu Kilislilere ulaştırma çabası içinde olacağız'' diye konuştu.

  Kilis Valisi Aslan Kütük, Kilis hakkında bilgi verdi, ilin sorunlarını anlattı.

  Daha sonra Yılmaz, bakanlarla birlikte butonlara basarak, Seve Barajı gövde inşaatının temelini attı. DSİ Genel Müdürü Doğan Altınbilek, günün anısına Yılmaz'a plaket verdi.

  Törende, ANAP Genel Başkan yardımcıları Cengiz Altınkaya, Mustafa Taşar, Salih Yıldırım ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan da hazır bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı